Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2010    Utskriftsdatum  02 maj 2010   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  17:00   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  2010-04-30         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.74        1:29.66   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    42.40        1:30.16   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    43.00        1:30.82   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.80        1:31.39   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.69        1:31.52   
Madeleine Wanna  1999  Säffle Simsällskap    44.47        1:33.22   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    45.06        1:34.14   
Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.99        1:35.85   
                     
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.12        1:29.94   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    43.04        1:30.95   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.25        1:31.30   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    43.77        1:31.37   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.39        1:33.56   
Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.74        1:34.54   
Madeleine Wanna  1999  Säffle Simsällskap    45.38        1:35.84   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    45.75        1:36.32   
Louise Grönborg  1999  Ängelholms Simsällskap    46.92        1:38.14   
10  Maja Lauritsen  1999  Ängelholms Simsällskap    46.59        1:38.42   
11  Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap    46.82        1:39.86   
12  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim    48.59        1:42.84   
13  Emilia Nilsson  1999  Ängelholms Simsällskap    48.23        1:44.14   
14  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    49.85        1:46.10   
15  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim    50.56        1:46.81   
16  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    50.31        1:47.36   
17  Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap    50.73        1:48.14   
18  Emma Pålsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.35        1:48.86   
19  Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    52.11        1:49.29   
20  Johanna Weiler  2000  Ängelholms Simsällskap    50.97        1:51.03   
21  Ebba Wingstrand  1999  Göteborg Sim    54.07        1:51.68   
22  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap    55.74        1:54.46   
23  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    54.93        1:55.40   
Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap    38.19        1:20.61   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.91        1:22.51   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.75        1:25.98   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    40.32        1:27.15   
Felix Färdmar  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.93        1:28.05   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.53        1:29.10   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.53        1:30.75   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.52        1:31.53   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Försök 
Sponsor: Scanmaskin 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap    38.36        1:20.77   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.36        1:24.18   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.04        1:25.09   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    40.78        1:28.54   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.48        1:28.87   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.98        1:29.19   
Felix Färdmar  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.02        1:29.59   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.97        1:30.03   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.19        1:32.17   
10  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    42.71        1:32.24   
11  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    44.19        1:34.20   
12  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim    44.83        1:34.61   
13  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.35        1:34.77   
14  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    44.01        1:35.35   
15  Robin Nordenmark  1998  Göteborg Sim    43.97        1:36.27   
16  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    46.52        1:38.70   
17  Samuel Tibell  1998  Göteborg Sim    46.35        1:38.98   
18  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    46.42        1:39.41   
19  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    46.82        1:39.50   
20  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    47.60        1:39.64   
21  Filip Lindell-Strömblad  1999  Landskrona Simsällskap    45.35        1:39.88   
22  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.70        1:41.44   
23  Alexander Söderberg  1998  Göteborg Sim    48.36        1:42.94   
24  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.10        1:43.79   
25  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    49.50        1:46.14   
26  Olof Carlström  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.32        1:47.27   
27  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.41        1:50.07   
28  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim    52.07        1:50.90   
29  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim    53.56        1:51.58   
30  William W Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    55.76        1:56.11   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Finaler 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiken 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    31.34        1:06.24   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    32.12        1:07.52   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    32.85        1:08.77   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    32.31        1:08.88   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.26        1:09.14   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.42        1:09.58   
Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    33.39        1:11.21   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.66        1:11.76   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Försök 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiken 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    32.07        1:07.13   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    31.97        1:08.69   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    32.77        1:08.81   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.54        1:09.34   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    33.60        1:09.48   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.70        1:09.67   
Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    33.44        1:11.33   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.42        1:11.66   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    35.08        1:13.15   
10  Therese Wibrink  1998  Alingsås SLS    35.40        1:13.46   
11  Sandra Wivestrand  1998  Alingsås SLS    35.05        1:13.78   
12  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    36.52        1:14.94   
13  Ebba Folkesson  1998  Höganäs Simsällskap    36.41        1:15.50   
14  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.62        1:15.82   
14  Olivia Utter  1998  Varberg-Falkenberg Sim    36.23        1:15.82   
16  Amanda Rinde  1998  Kungsbacka Simsällskap    36.67        1:16.08   
17  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.00        1:16.23   
18  Maja Palmqvist  1998  Säffle Simsällskap    36.58        1:16.40   
19  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    35.56        1:16.85   
20  My Morfeldt  1998  Helsingborgs Simsällskap    36.38        1:17.37   
21  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    36.43        1:17.44   
22  Tekla Rosell  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.85        1:17.65   
23  Kamilia Najami  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.27        1:17.67   
24  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    37.23        1:17.87   
25  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.00        1:18.28   
26  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    38.58        1:19.95   
27  Sophie Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.20        1:20.60   
28  Karolina Alvekrans  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.27        1:20.96   
29  Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap    39.03        1:23.17   
30  Matilda Dahlman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.20        1:23.29   
31  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    42.06        1:26.30   
32  Alma Dizdar  1998  Höganäs Simsällskap    42.47        1:29.96   
33  Louise Karlsson-Malmberg  1998  Göteborg Sim    43.85        1:31.65   
34  Maria Pohjanvuori  1998  Göteborg Sim    45.62        1:36.16   
35  Emma Darholm  1998  Göteborg Sim    46.14        1:37.77   
Hanna Wedberg  1998  Tønsberg Svømmeklubb            DNS   
Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Finaler 
Sponsor: Scanmineral 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    29.78        1:01.36   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    29.84        1:02.80   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.16        1:03.80   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.36        1:04.23   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    31.21        1:04.41   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    31.78        1:04.71   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    32.59        1:06.76   
Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap    31.36        1:07.45   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Försök 
Sponsor: Scanmineral 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    30.02        1:02.04   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    30.14        1:03.48   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.57        1:04.30   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.44        1:04.55   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    31.03        1:05.60   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    31.71        1:05.75   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    32.12        1:06.24   
Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap    31.61        1:06.92   
Albin Thelin  1997  Södertälje Simsällskap    32.14        1:06.93   
10  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    32.56        1:07.42   
11  Benjamin Schneider  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.41        1:07.53   
12  Filip Kroon  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.18        1:07.70   
13  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.43        1:07.71   
14  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    32.53        1:07.86   
15  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    33.85        1:08.46   
16  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.01        1:08.60   
17  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.49        1:08.91   
18  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.77        1:09.32   
19  Magnus Ericsson  1997  S77 Stenungsund    33.92        1:09.43   
20  Alexander Stjepanetic  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.57        1:09.93   
21  Sebastian Johansson  1997  Simklubben S 02    33.27        1:10.26   
22  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    35.07        1:12.10   
23  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap    35.54        1:12.83   
24  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg    35.07        1:13.18   
25  Hannes Wirfalk  1997  Simklubben Elfsborg    35.79        1:13.75   
26  Nils Selin  1997  Göteborg Sim    35.86        1:15.05   
27  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    37.15        1:17.78   
28  Ario Ebrahimpur  1997  Göteborg Sim    36.60        1:19.74   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            DNS   
Erik Orstadius  1997  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Finaler 
Sponsor: BS Elcontrol 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.86        1:05.59   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    31.19        1:07.18   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    33.66        1:11.36   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    34.23        1:13.43   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    34.57        1:15.08   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    34.35        1:15.26   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.57        1:16.06   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    34.29        1:16.60   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Försök 
Sponsor: BS Elcontrol 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.29        1:07.18   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    31.71        1:08.79   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    33.23        1:11.48   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    35.02        1:14.93   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    33.45        1:14.96   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    35.15        1:15.42   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.04        1:15.51   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    34.45        1:15.77   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    35.53        1:16.40   
10  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    37.05        1:16.81   
11  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.17        1:17.70   
12  Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.33        1:18.90   
13  Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    36.27        1:19.81   
14  Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.04        1:19.89   
15  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    36.37        1:20.54   
16  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.35        1:21.95   
17  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.41        1:22.46   
18  Filippa Lundh  1997  Göteborg Sim    37.82        1:22.56   
19  Sara Weide  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.12        1:23.23   
20  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    37.61        1:23.66   
21  Elin Hallerstedt  1997  S77 Stenungsund    37.14        1:24.00   
22  Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim    40.21        1:25.82   
23  Mika Ekros  1997  Höganäs Simsällskap    37.24        1:27.69   
24  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.80        1:27.82   
25  Joanna Engevall  1997  Höganäs Simsällskap    39.97        1:28.00   
26  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.84        1:29.15   
27  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    39.17        1:29.29   
28  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    39.32        1:29.68   
29  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    40.53        1:30.53   
30  Kine Hvidsten  1997  Bærumsvømmerne    40.86        1:31.88   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Devello Systemutveckling 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.21        1:05.04   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    30.63        1:05.58   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    31.24        1:07.56   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    32.31        1:11.29   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.88        1:11.46   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    33.74        1:13.89   
Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    34.13        1:14.49   
Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    33.60        1:15.98   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Försök 
Sponsor: Devello Systemutveckling 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.37        1:06.62   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    31.27        1:07.68   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    31.91        1:08.63   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.85        1:11.49   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    32.20        1:13.97   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    34.41        1:15.04   
Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    34.83        1:15.07   
Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    34.94        1:15.36   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    34.75        1:15.76   
10  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    33.38        1:16.41   
11  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    35.74        1:17.87   
12  Oliver Blomdell  1996  Höganäs Simsällskap    36.45        1:18.19   
13  Yosef Enouri  1996  Göteborg Sim    36.34        1:18.54   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    36.19        1:18.93   
15  Henrik Syversveen Lie  1996  Bærumsvømmerne    37.31        1:19.77   
16  Cedric Sjöberg  1996  Höganäs Simsällskap    34.48        1:20.21   
17  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    37.72        1:20.58   
18  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    36.69        1:21.16   
19  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.83        1:23.23   
20  Daniel Edmark  1996  Härnösands Simsällskap    38.85        1:26.69   
21  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    38.28        1:29.12   
22  Jelle Kranenbarg  1996  Härnösands Simsällskap    40.65        1:31.87   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Allstugan AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    32.28        1:06.71   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    32.16        1:06.84   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    33.67        1:08.44   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    33.01        1:08.59   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.90        1:08.88   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.00        1:09.96   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    34.24        1:11.40   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.72        1:11.63   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Allstugan AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    1:06.73        1:06.73   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    33.01        1:08.05   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    33.45        1:08.46   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    1:08.90        1:08.90   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.70        1:10.32   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.07        1:10.58   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    34.55        1:11.81   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    34.56        1:11.86  Deltar ej i final 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    35.49        1:12.26   
10  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    34.82        1:12.62   
11  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    1:12.93        1:12.93   
12  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    1:13.14        1:13.14   
13  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    35.34        1:13.55   
14  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    35.74        1:13.97   
15  Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    1:14.01        1:14.01   
16  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    1:14.11        1:14.11   
17  Beatrice Schütt  1996  Kungälvs Simsällskap    35.05        1:14.17   
18  Alma Dahlberg  1996  Ängelholms Simsällskap    1:14.20        1:14.20   
19  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    35.75        1:14.25   
20  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    1:14.42        1:14.42   
21  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    35.87        1:14.98   
22  Savannah Åstrand  1996  S77 Stenungsund    1:15.33        1:15.33   
23  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    35.67        1:15.43   
24  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.27        1:15.67   
25  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    1:16.05        1:16.05   
26  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:16.09        1:16.09   
27  Natalie Ylitalo  1995  Simklubben S 02    36.81        1:16.14   
28  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    37.32        1:16.21   
29  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    1:16.25        1:16.25   
30  Johanna Keifer  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    36.79        1:16.65   
31  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    1:16.87        1:16.87   
32  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    37.34        1:17.77   
33  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:18.05        1:18.05   
34  Amanda Essebo  1996  Bærumsvømmerne    37.83        1:18.07   
35  Nadja Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    37.44        1:18.13   
36  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    37.24        1:18.19   
36  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    1:18.19        1:18.19   
38  Isabelle Hallgren  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    37.44        1:18.47   
39  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    38.67        1:18.61   
40  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    38.39        1:18.84   
41  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.07        1:18.86   
42  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.04        1:19.23   
43  Ebba Engström  1996  Varberg-Falkenberg Sim    38.88        1:19.32   
44  Julia Klingberg  1996  Höganäs Simsällskap    38.89        1:20.30   
45  Elina Johnsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.52        1:20.47   
46  Linnéa Svärd  1995  Deje Simsällskap    38.12        1:20.67   
47  Felicia Nilsson  1995  Ängelholms Simsällskap    39.38        1:20.72   
48  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    39.65        1:20.75   
49  Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:20.79        1:20.79   
50  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim    39.24        1:20.96   
51  Ulrika KrÜger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.00        1:21.02   
52  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.61        1:21.65   
53  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    39.20        1:21.77   
54  Emma Lundblad  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    40.14        1:21.82   
55  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    38.88        1:22.08   
55  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.14        1:22.08   
57  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.77        1:22.42   
58  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    39.65        1:22.56   
59  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    40.75        1:22.73   
60  Izabella Jedel  1996  Göteborg Sim    39.95        1:22.75   
61  Sofie Thomée  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    40.11        1:23.06   
62  Linnea Kobel  1996  Varberg-Falkenberg Sim    40.63        1:23.56   
63  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    41.26        1:25.66   
Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Kväbyn 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.31        59.41   
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    30.15        1:01.66   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    30.51        1:02.68   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    31.35        1:04.60   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    31.26        1:04.62   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.79        1:05.73   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    31.41        1:05.74   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    32.30        1:06.25   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Kväbyn 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.17        1:01.07   
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    30.52        1:01.84   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    31.16        1:03.62   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    31.37        1:04.14   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    31.12        1:04.60   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.78        1:05.04   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    31.62        1:05.47   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    32.23        1:05.93   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.44        1:06.01   
10  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    32.65        1:06.81   
11  Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    33.20        1:07.04   
11  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    31.76        1:07.04   
13  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.32        1:07.47   
14  Oscar Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    33.24        1:07.89   
15  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.94        1:08.07   
16  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    32.86        1:08.08   
17  Alfred Larsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.49        1:08.15   
18  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne    32.82        1:08.26   
18  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    33.10        1:08.26   
20  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    33.25        1:08.79   
21  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    33.96        1:09.30   
21  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    33.75        1:09.30   
23  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    33.84        1:09.68   
24  Rasmus Lundell  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    33.94        1:10.72   
25  Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    34.07        1:10.94   
26  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    34.39        1:11.01   
27  Tim Skoogh  1995  Säffle Simsällskap    34.26        1:11.09   
28  Jim Ljungqvist  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.68        1:11.17   
29  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    34.52        1:12.13   
30  Robin Svensson  1994  Landskrona Simsällskap    35.13        1:12.14   
31  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    34.92        1:12.20   
32  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    35.04        1:12.79   
33  Joakim Bresche  1994  Varberg-Falkenberg Sim    35.97        1:12.96   
34  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne    34.81        1:13.55   
35  Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap    35.19        1:13.63   
36  Felix Långberg  1995  Ängelholms Simsällskap    35.87        1:13.93   
37  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    36.25        1:14.67   
38  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.70        1:15.14   
39  André Idegård  1994  Göteborg Sim    35.83        1:15.20   
40  Fredrik Karlsson  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.21        1:15.99   
41  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.88        1:16.50   
42  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    36.96        1:16.52   
43  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.65        1:16.75   
44  Måns Tangvald  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    37.51        1:17.32   
Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            DNS   
Elias Eriksson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Finaler 
Sponsor: Ann Jonsson Fastighetsm. 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            26.79   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            27.31   
Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap            27.94   
Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02            28.17   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            28.28   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.32   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            28.45   
Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap            28.71   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Försök 
Sponsor: Ann Jonsson Fastighetsm. 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.36   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg            27.56   
Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap            28.21   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            28.26   
Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02            28.36   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.38   
Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap            28.58   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            28.65   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.80   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.85   
11  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap            28.94   
12  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.11   
13  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen            29.15   
14  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap            29.36   
15  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.46   
16  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.49   
17  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim            29.59   
18  Helena Björkman  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            29.72   
19  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap            29.86   
20  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.00   
21  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.03   
21  Nadia Taman  1994  Höganäs Simsällskap            30.03   
23  Kajsa Fritz  1993  Ängelholms Simsällskap            30.08   
24  Amanda Stavås  1993  Anderstorps Simsällskap            30.24   
25  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim            30.48   
26  Lejla Ladjarevic  1993  Simklubben Laxen            30.50   
27  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            30.59   
28  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.64   
29  Sofia Ziethén  1994  Alingsås SLS            30.74   
29  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            30.74   
31  Julia Westholm  1994  Varberg-Falkenberg Sim            30.77   
31  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap            30.77   
31  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.77   
34  My Jensen  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            30.97   
35  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970            31.15   
36  Susanna Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.19   
37  Anna Ljung  1994  Kungälvs Simsällskap            31.21   
38  Josefin KrÜger  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.24   
39  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            31.31   
40  Anna Kristina Grøndahl  1994  Bærumsvømmerne            31.33   
41  Anna Öjstedt  1993  Ängelholms Simsällskap            31.50   
42  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap            31.56   
43  Frida Bladin  1993  Härnösands Simsällskap            31.58   
44  Alexandra Horvath  1994  Simklubben S 02            31.73   
45  Cecilia Baggesen-Gyllunge  1994  Simklubben 1970            31.82   
46  Charlotte Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.05   
47  Jennifer Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            32.10   
48  Emma Larsson  1994  Ängelholms Simsällskap            32.25   
49  Lina Nestvall  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.30   
50  Frida Seignér  1994  Simklubben S 02            32.45   
51  Elin Näverstedt  1994  Anderstorps Simsällskap            33.68   
52  Linnéa Rölander  1994  Simklubben 1970            34.68   
53  Rebecka Bengtsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim            36.08   
Miriam Erixon  1993  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Finaler 
Sponsor: Prospero AB 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.39   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap            24.41   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.50   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap            24.61   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            24.87   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.96   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap            25.09   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.32   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Försök 
Sponsor: Prospero AB 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap            24.39   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.58   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap            24.72   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.87   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.88   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap            25.25   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            25.27   
Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.29   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.30   
10  Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap            25.31   
11  Alexander Söderman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.32   
12  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap            25.44   
12  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.44   
14  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne            25.48   
15  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap            25.57   
16  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            25.79   
17  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            25.90   
18  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap            26.25   
19  Lars Bergh Hvidsten  1993  Bærumsvømmerne            26.33   
20  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            26.39   
21  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.43   
22  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            26.46   
23  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.50   
24  Adam Rohde  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            26.53   
25  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            26.56   
26  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap            26.74   
27  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02            26.84   
28  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.90   
29  Mathias Petrusson  1993  S77 Stenungsund            26.93   
30  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap            27.01   
31  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.07   
32  Magnus T. Buch  1992  Bærumsvømmerne            27.08   
33  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim            27.20   
33  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap            27.20   
35  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen            27.26   
36  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen            27.33   
37  Peder Westerlind  1993  Härnösands Simsällskap            27.70   
38  Johannes Erixon  1992  Härnösands Simsällskap            28.10   
39  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap            28.18   
40  Tobias Lindqvist  1993  Simklubben S 02            28.21   
41  Erik Rådman  1993  Alingsås SLS            28.40   
Henrik Christensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Ullbergsrekord: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.51        1:07.23   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.78        1:09.79   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.12        1:11.04   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    33.42        1:11.43   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.84        1:11.89   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    34.15        1:12.53   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.73        1:12.84   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.27        1:13.48   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Speedo 
Ullbergsrekord: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    33.08        1:10.92   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.38        1:11.40   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.28        1:11.87   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    33.63        1:12.16   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.66        1:12.79   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    34.77        1:13.11   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.80        1:14.10   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.19        1:14.12   
Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Osby Simsällskap    35.44        1:15.36   
10  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    35.62        1:15.92   
11  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    35.47        1:16.23   
12  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    36.42        1:16.53   
13  Lene Lykke Erichsen  1992  Bærumsvømmerne    36.63        1:16.95   
14  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    35.01        1:17.64   
15  Josefin Palm  1991  Osby Simsällskap    37.15        1:17.78   
16  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.65        1:18.01   
17  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.93        1:19.06   
18  Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim    37.77        1:19.46   
19  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    37.55        1:19.50   
20  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    38.22        1:21.81   
21  Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap    38.26        1:22.07   
22  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    38.31        1:22.10   
23  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    39.65        1:22.31   
24  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    37.98        1:22.97   
25  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.38        1:23.01   
26  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    39.00        1:23.17   
27  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.63        1:23.81   
28  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    40.92        1:26.67   
29  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    40.77        1:27.17   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: New Wave Sports 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    29.88        1:02.64   
Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    30.16        1:02.85   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.65        1:04.60   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.49        1:05.90   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.89        1:06.19   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.33        1:07.73   
Lars Andre Tolås  1988  Bærumsvømmerne    32.01        1:07.84   
Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    32.04        1:08.15   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: New Wave Sports 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    30.87        1:04.52   
Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    31.05        1:04.82   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.75        1:04.87   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.42        1:06.54   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.81        1:07.84   
Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    32.18        1:08.08   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.81        1:08.31   
Lars Andre Tolås  1988  Bærumsvømmerne    32.25        1:08.46   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.13        1:08.57   
10  Joakim Jonasson  1987  Simklubben Laxen    32.02        1:08.66   
11  Christer Koch Kvam  1990  Bærumsvømmerne    32.19        1:09.15   
12  Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02    32.33        1:09.21   
13  Robin Mårtensson  1991  Osby Simsällskap    32.99        1:10.80   
14  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.87        1:10.91   
15  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.13        1:11.11   
16  Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap    33.83        1:11.44   
17  Carl Andreas Wathne  1991  Bærumsvømmerne    33.75        1:11.56   
18  Niklas Jonsson  1991  S77 Stenungsund    32.74        1:13.84   
19  Björn Hansson  1989  Landskrona Simsällskap    34.86        1:14.04   
20  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.52        1:14.11   
21  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:14.60        1:14.60   
22  Tollef Johan Vollan  1991  Bærumsvømmerne    34.43        1:15.70   
23  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:16.29        1:16.29   
24  Philip Käll  1990  Göteborg Sim    35.37        1:16.86   
25  Erik Westerlind  1991  Härnösands Simsällskap    35.37        1:16.92   
26  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    35.96        1:17.80   
26  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap    1:17.80        1:17.80   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: Heed & Thom Design AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    38.62        1:22.16   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    38.96        1:24.00   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.05        1:24.96   
Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap    40.01        1:26.10   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.93        1:27.76   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.65        1:28.14   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    42.73        1:30.83   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.78        1:31.84   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: Heed & Thom Design AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    38.33        1:23.26   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    40.15        1:25.39   
Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap    39.37        1:25.62   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.53        1:25.87   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.69        1:29.46   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.61        1:29.98   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.05        1:30.27   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    43.80        1:33.98   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    41.73        1:36.42   
10  Malin Brokstorp  1999  Göteborg Sim    46.60        1:42.36   
11  Johanna Weiler  2000  Ängelholms Simsällskap    47.13        1:42.96   
12  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap    47.45        1:43.53   
13  Ebba Wingstrand  1999  Göteborg Sim    54.27        1:54.53   
Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Finaler 
Sponsor: GP PowerBank 
Ullbergsrekord: Valter Magnusson (1979) 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.05        1:11.09   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.73        1:15.87   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    34.82        1:16.22   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.81        1:19.14   
Max Andersson  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.62        1:23.97   
Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim    38.30        1:24.11   
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap    39.60        1:25.33   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.01        1:25.95   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Försök 
Sponsor: GP PowerBank 
Ullbergsrekord: Valter Magnusson (1979) 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.75        1:10.69   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    34.33        1:16.66   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.98        1:16.93   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.00        1:20.93   
Max Andersson  1998  Helsingborgs Simsällskap    36.00        1:21.14   
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap    36.86        1:22.45   
Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim    38.07        1:22.49   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.74        1:24.46   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.46        1:25.54   
10  Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap    39.23        1:30.13   
11  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.89        1:31.33   
12  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    40.59        1:32.05   
13  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    43.39        1:38.56   
14  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim    43.83        1:38.57   
15  Filip Lindell-Strömblad  1999  Landskrona Simsällskap    43.10        1:41.14   
16  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim    46.08        1:41.67   
17  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.78        1:46.82   
18  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.22        1:47.00   
19  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    48.26        1:47.46   
20  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    47.85        1:47.71   
21  William W Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    51.03        1:50.83   
Hakim Haj Salah  1999  Göteborg Sim            DNS   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            DSQ   
Samuel Tibell  1998  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Clipperton 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    36.76        1:16.01   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.36        1:17.57   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    38.55        1:18.16   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.07        1:18.39   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    38.27        1:18.86   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    39.06        1:20.59   
Olivia Utter  1998  Varberg-Falkenberg Sim    39.49        1:21.33   
Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    40.98        1:24.08   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Försök 
Sponsor: Clipperton 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    36.35        1:15.42   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.61        1:16.83   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.95        1:18.95   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    38.30        1:19.54   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    39.17        1:19.63   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    38.49        1:19.86   
Olivia Utter  1998  Varberg-Falkenberg Sim    40.61        1:22.90   
Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    41.23        1:23.42   
Sandra Wivestrand  1998  Alingsås SLS    40.18        1:23.75   
10  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.99        1:23.87   
11  Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    40.97        1:24.10   
12  Maja Palmqvist  1998  Säffle Simsällskap    40.96        1:24.22   
13  Therese Wibrink  1998  Alingsås SLS    42.07        1:25.43   
14  My Morfeldt  1998  Helsingborgs Simsällskap    41.22        1:25.56   
15  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.47        1:26.10   
16  Tekla Rosell  1998  Helsingborgs Simsällskap    42.74        1:26.16   
17  Kamilia Najami  1998  Helsingborgs Simsällskap    42.02        1:26.96   
18  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    41.37        1:27.21   
19  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    43.16        1:27.40   
20  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    41.54        1:28.48   
21  Amanda Rinde  1998  Kungsbacka Simsällskap    1:30.06        1:30.06   
22  Ebba Folkesson  1998  Höganäs Simsällskap    44.20        1:30.21   
23  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.42        1:30.30   
24  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    42.25        1:31.68   
25  Matilda Dahlman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.80        1:31.82   
26  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    44.44        1:32.02   
27  Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap    44.78        1:32.51   
28  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    44.16        1:32.74   
29  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    47.46        1:37.71   
30  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    47.65        1:37.76   
31  Louise Karlsson-Malmberg  1998  Göteborg Sim    49.63        1:40.15   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Samarbetsdynamik AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    33.43        1:08.93   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    35.19        1:12.20   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    35.08        1:12.22   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    35.39        1:12.90   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.20        1:14.08   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    36.28        1:14.09   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    37.34        1:15.70   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.67        1:16.20   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Försök 
Sponsor: Samarbetsdynamik AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    33.18        1:08.21   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    34.28        1:10.97   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    34.64        1:11.02   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    35.94        1:13.47   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    36.00        1:13.60   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.98        1:14.03   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    36.50        1:14.86   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.84        1:15.12   
Filip Kroon  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.02        1:15.79   
10  Alexander Stjepanetic  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.28        1:16.03   
11  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.64        1:16.15   
12  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    37.47        1:16.50   
13  Albin Thelin  1997  Södertälje Simsällskap    37.70        1:17.24   
14  Daniel Sumi  1997  Simklubben Elfsborg    38.34        1:18.37   
15  Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap    37.99        1:18.44   
16  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.88        1:18.92   
17  Benjamin Schneider  1997  Helsingborgs Simsällskap    38.89        1:20.03   
18  Magnus Ericsson  1997  S77 Stenungsund    39.60        1:20.04   
19  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.54        1:20.59   
20  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    38.12        1:20.65   
21  Albin Lundell  1997  Simklubben Elfsborg    39.70        1:21.38   
22  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.78        1:22.07   
23  Sebastian Johansson  1997  Simklubben S 02    40.05        1:22.96   
24  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap    42.19        1:24.56   
25  Hannes Wirfalk  1997  Simklubben Elfsborg    42.87        1:27.78   
26  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    45.70        1:31.93   
27  Nils Selin  1997  Göteborg Sim    45.95        1:32.17   
28  Ario Ebrahimpur  1997  Göteborg Sim    44.58        1:32.23   
Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Finaler 
Sponsor: Svenbergs 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.02        1:01.07   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    29.60        1:01.67   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.09        1:02.01   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.11        1:03.33   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    30.87        1:04.17   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.50        1:04.34   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    31.05        1:04.85   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.88        1:05.16   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Försök 
Sponsor: Svenbergs 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.54        1:02.17   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    29.70        1:02.24   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.25        1:02.49   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.41        1:02.85   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.44        1:04.07   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    30.84        1:04.35   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.12        1:04.54   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    31.25        1:04.97   
Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    31.50        1:05.22   
10  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    31.42        1:05.42   
11  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.37        1:05.54   
12  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    31.09        1:05.73   
13  Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    32.30        1:06.85   
14  Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    32.59        1:07.68   
15  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.26        1:07.78   
16  Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.82        1:07.90   
17  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    32.62        1:08.08   
18  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.57        1:08.33   
19  Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim    33.41        1:08.54   
20  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.97        1:08.92   
21  Joanna Engevall  1997  Höganäs Simsällskap    33.39        1:09.02   
22  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    32.34        1:09.12   
23  Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    33.03        1:09.22   
24  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    33.45        1:09.25   
25  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.92        1:09.49   
26  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    33.90        1:09.69   
27  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    33.53        1:10.27   
28  Hanna Johansson  1997  Varabygdens Simsällskap    33.41        1:10.57   
29  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.06        1:10.64   
30  Mika Ekros  1997  Höganäs Simsällskap    34.33        1:11.59   
31  Elvira Hörndahl  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.82        1:11.71   
32  Elin Hallerstedt  1997  S77 Stenungsund    34.27        1:11.89   
32  Kine Hvidsten  1997  Bærumsvømmerne    33.93        1:11.89   
34  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    34.86        1:12.76   
35  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.82        1:13.16   
36  Sara Weide  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.21        1:13.54   
37  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.79        1:13.60   
38  Filippa Lundh  1997  Göteborg Sim    36.11        1:16.28   
39  Towa Karlsson  1997  Södertälje Simsällskap    36.31        1:16.31   
40  Hanna Thomas  1997  Simklubben Elfsborg    36.64        1:17.40   
41  Sophie Antonsson  1997  Simklubben S 02    37.52        1:18.47   
42  Karolina Hansson  1997  Södertälje Simsällskap    37.90        1:19.34   
43  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    37.93        1:19.97   
44  Benedicte Balslev  1997  Varberg-Falkenberg Sim    37.64        1:20.09   
45  Alicia Hellberg  1997  Göteborg Sim    39.03        1:21.35   
46  Amargi Soumi  1997  Södertälje Simsällskap    37.62        1:21.40   
47  Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim    39.02        1:22.62   
48  Wilma Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    39.25        1:22.86   
49  Fanny Lindblom  1997  Härnösands Simsällskap    37.92        1:23.47   
50  Julia Benjaminsson  1997  S77 Stenungsund    40.76        1:26.38   
51  Thea Einarsson  1997  Simklubben S 02    41.05        1:27.40   
Nesrin Khodr  1997  Simklubben S 02            DNS   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Finaler 
Sponsor: Nordea 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.62        55.57   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    26.60        55.88   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.67        59.42   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    29.53        1:00.04   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.95        1:00.12   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    28.62        1:01.17   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    29.99        1:01.91   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    30.39        1:02.58   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Försök 
Sponsor: Nordea 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.96        56.11   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    27.05        56.44   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.67        59.08   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    29.41        1:00.56   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.50        1:01.08   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    29.94        1:01.55   
Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    29.44        1:01.79   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    29.57        1:02.18   
Cedric Sjöberg  1996  Höganäs Simsällskap    29.81        1:02.78   
10  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    30.68        1:03.13   
11  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.70        1:03.36   
12  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.69        1:03.42   
13  Oliver Blomdell  1996  Höganäs Simsällskap    29.86        1:04.03   
14  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    31.18        1:04.04   
15  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.07        1:04.97   
16  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    31.75        1:06.13   
17  David Olsson  1996  Ängelholms Simsällskap    31.00        1:06.31   
18  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    31.95        1:06.46   
19  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.86        1:06.63   
20  Daniel Edmark  1996  Härnösands Simsällskap    32.02        1:06.69   
21  Yosef Enouri  1996  Göteborg Sim    32.34        1:06.70   
22  Henrik Syversveen Lie  1996  Bærumsvømmerne    32.93        1:07.19   
23  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    32.83        1:07.62   
24  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    32.70        1:08.96   
25  Jelle Kranenbarg  1996  Härnösands Simsällskap    33.37        1:09.25   
26  Linus Olsson  1996  Trollhättans Simsällskap    32.70        1:09.71   
27  Eirik Osnes  1996  Tønsberg Svømmeklubb    33.21        1:09.86   
28  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    33.19        1:09.96   
29  Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    34.48        1:12.80   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    29.15        59.41   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    29.21        1:00.65   
Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    29.51        1:01.16   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.67        1:01.37   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    30.03        1:01.42   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    30.01        1:01.93   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.35        1:03.11   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    30.45        1:03.22   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    29.03        59.86   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    29.40        1:00.96   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.87        1:01.60   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    30.11        1:01.61   
Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    30.12        1:01.65   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.26        1:01.93   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    29.71        1:02.01  Deltar ej i final 
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    30.38        1:02.61   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    30.01        1:02.67   
10  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.23        1:03.07   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.13        1:03.49   
12  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    30.91        1:03.71   
13  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    30.53        1:03.77   
14  Alma Dahlberg  1996  Ängelholms Simsällskap    30.40        1:03.78   
15  Natalie Ylitalo  1995  Simklubben S 02    30.62        1:03.93   
16  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    30.80        1:04.12   
17  Christin Heina  1996  S77 Stenungsund    31.15        1:04.80   
18  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.15        1:04.84   
19  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim    31.53        1:04.88   
20  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.24        1:04.92   
21  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    31.07        1:04.94   
22  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    30.56        1:05.25   
23  Linnéa Svärd  1995  Deje Simsällskap    31.65        1:05.26   
24  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    31.54        1:05.32   
25  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    31.34        1:05.46   
26  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    31.58        1:05.50   
27  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.68        1:05.81   
28  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    31.22        1:05.91   
29  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    31.14        1:06.04   
30  Cecilia Johansson  1995  Varberg-Falkenberg Sim    31.80        1:06.28   
31  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    31.55        1:06.37   
32  Helle Backer  1995  Bærumsvømmerne    31.84        1:06.78   
33  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    31.63        1:06.96   
34  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    31.88        1:07.02   
35  Elina Johnsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.73        1:07.05   
36  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    32.46        1:07.17   
36  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    31.81        1:07.17   
38  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    32.32        1:07.19   
39  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    32.79        1:07.29   
40  Johanna Keifer  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    32.30        1:07.32   
41  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    32.76        1:07.88   
42  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.90        1:08.01   
43  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.33        1:08.03   
44  Klara Lundström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.43        1:08.06   
45  Rebecka Greberg  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.19        1:08.09   
46  Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    32.54        1:08.36   
47  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    32.56        1:08.60   
48  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.92        1:08.61   
49  Boel Knutson  1995  Simklubben Elfsborg    32.78        1:08.79   
50  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    32.53        1:08.91   
51  Johanna Ek  1995  Höganäs Simsällskap    33.03        1:08.94   
52  Nadja Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    32.86        1:09.06   
53  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.11        1:09.60   
54  Karin Sandin  1995  Höganäs Simsällskap    33.18        1:09.75   
55  Isabelle Hallgren  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    33.68        1:09.86   
56  Isabelle Hoverberg  1996  Kungsbacka Simsällskap    33.87        1:09.88   
57  Amanda Essebo  1996  Bærumsvømmerne    33.31        1:09.91   
58  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    33.84        1:10.27   
59  Savannah Åstrand  1996  S77 Stenungsund    34.84        1:10.29   
60  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    34.16        1:10.64   
61  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.85        1:10.75   
62  Hanna Rydén  1996  Alingsås SLS    34.19        1:10.82   
63  Ulrika KrÜger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.75        1:10.98   
64  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    33.91        1:11.47   
65  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    34.57        1:11.70   
66  Linnea Gustafsson  1995  Kungälvs Simsällskap    34.04        1:11.72   
67  Julia Klingberg  1996  Höganäs Simsällskap    34.20        1:11.76   
68  Felicia Nilsson  1995  Ängelholms Simsällskap    34.04        1:12.03   
Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap            DNS   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            DSQ   
Beatrice Schütt  1996  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
Emma Lundblad  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Björnkläder 
Ullbergsrekord: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    25.36        52.87   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.06        53.50   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.34        54.29   
Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    26.72        55.45   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02    26.76        55.49   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    27.34        55.87   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    27.30        56.94   
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    27.45        57.38   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Björnkläder 
Ullbergsrekord: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.48        54.15   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.40        54.30   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    26.09        54.30   
Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    26.62        54.94   
Martin Janson  1994  Simklubben S 02    26.87        55.59   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    27.78        55.68   
Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    27.15        56.29   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    26.74        56.47   
Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    28.17        56.66   
10  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    27.22        56.71   
11  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    26.87        56.83   
12  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    27.36        57.08   
13  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    27.45        57.39   
14  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    27.92        58.53   
15  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    28.05        58.61   
16  Robin Svensson  1994  Landskrona Simsällskap    27.80        59.48   
17  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    28.50        59.50   
17  Jim Ljungqvist  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    28.63        59.50   
19  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen    28.06        59.56   
20  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.78        59.84   
21  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    28.46        59.86   
22  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.76        1:00.25   
23  Rasmus Lundell  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    28.53        1:00.45   
24  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.48        1:00.53   
25  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    28.99        1:00.82   
26  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    29.58        1:00.91   
27  Oscar Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    29.68        1:01.00   
28  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.90        1:01.30   
29  Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap    29.42        1:01.41   
30  Alfred Larsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    29.66        1:01.43   
31  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne    29.50        1:01.74   
31  Tim Skoogh  1995  Säffle Simsällskap    29.79        1:01.74   
33  Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    29.39        1:01.76   
34  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    29.24        1:01.84   
35  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.52        1:02.15   
36  Måns Tangvald  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    29.76        1:02.20   
37  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne    29.75        1:02.26   
38  Elias Eriksson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.36        1:02.30   
39  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.83        1:02.49   
40  Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    29.66        1:02.56   
41  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    29.95        1:02.66   
41  Joakim Bresche  1994  Varberg-Falkenberg Sim    30.21        1:02.66   
43  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    30.18        1:03.19   
44  Felix Långberg  1995  Ängelholms Simsällskap    30.75        1:03.45   
45  Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    30.85        1:03.47   
46  Martin Selin  1995  Göteborg Sim    29.86        1:03.78   
47  Henrik Gingsjö  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.53        1:03.93   
48  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.21        1:04.07   
49  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    30.09        1:04.11   
50  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    30.47        1:04.35   
51  Jonathan Ahlbäck  1995  Deje Simsällskap    30.78        1:04.40   
52  Max Johansson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.81        1:04.65   
53  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.82        1:05.05   
54  Fredrik Karlsson  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.70        1:06.20   
55  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.24        1:06.83   
56  Marcus Robertsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.60        1:10.77   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Finaler 
Sponsor: Maquet Nordic AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.32        1:05.18   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.22        1:05.50   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    31.16        1:06.29   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    31.34        1:06.78   
Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    30.64        1:07.06   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.74        1:07.57   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.79        1:08.49   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    31.90        1:08.49   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Försök 
Sponsor: Maquet Nordic AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.52        1:06.09   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    30.92        1:06.23   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    31.46        1:06.44   
Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    31.06        1:06.85   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79        1:07.05   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.26        1:07.15   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.77        1:08.07   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    31.83        1:08.30   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.39        1:08.73   
10  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    32.05        1:08.76   
11  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.18        1:09.28   
12  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    31.82        1:09.76   
13  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    32.67        1:10.65   
14  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    32.51        1:10.68   
15  Ida Laurén  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.44        1:11.41   
16  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.04        1:11.43   
17  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.78        1:12.62   
18  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    33.57        1:12.90   
19  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.55        1:13.13   
20  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim    34.12        1:16.40   
21  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.68        1:16.69   
22  Charlotte Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.67        1:17.03   
23  Lejla Ladjarevic  1993  Simklubben Laxen    35.63        1:17.08   
24  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    34.53        1:18.32   
25  My Jensen  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    36.51        1:18.76   
26  Anna Kristina Grøndahl  1994  Bærumsvømmerne    36.26        1:18.90   
27  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    35.08        1:19.08   
28  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    35.56        1:19.23   
29  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.93        1:19.65   
30  Sofia Ziethén  1994  Alingsås SLS    37.45        1:20.29   
31  Nadia Taman  1994  Höganäs Simsällskap    37.44        1:22.90   
32  Miriam Erixon  1993  Härnösands Simsällskap    37.70        1:23.89   
33  Cecilia Baggesen-Gyllunge  1994  Simklubben 1970    38.38        1:24.84   
34  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    37.42        1:27.94   
35  Linnéa Rölander  1994  Simklubben 1970    41.74        1:28.95   
36  Rebecka Bengtsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    45.59        1:43.97   
My Lidenskog  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Anna Öjstedt  1993  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.43        58.22   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.35        58.45   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.02        59.12   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.54        59.14   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    28.46        1:01.23   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.74        1:01.66   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    28.45        1:02.42   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    28.23        1:04.70   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.95        58.94   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.10        59.65   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.28        1:00.27   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.70        1:00.41   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    28.58        1:00.41   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    28.78        1:00.88   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    28.34        1:01.23   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.87        1:01.49   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.56        1:02.10   
10  Adam Rohde  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    28.70        1:02.33   
10  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    27.99        1:02.33   
12  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.92        1:02.56   
13  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.78        1:02.66   
14  Mathias Petrusson  1993  S77 Stenungsund    29.62        1:02.84   
15  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    28.65        1:02.99   
16  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.72        1:03.34   
17  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    29.69        1:04.21   
18  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.30        1:04.23   
19  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne    29.16        1:04.25   
20  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    30.30        1:04.38   
21  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    30.19        1:05.43   
22  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    30.77        1:06.10   
23  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.96        1:06.28   
24  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    30.73        1:07.26   
25  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    30.62        1:07.47   
26  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        1:07.48   
27  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.09        1:07.82   
28  Lars Bergh Hvidsten  1993  Bærumsvømmerne    31.36        1:08.43   
29  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.61        1:09.07   
30  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.59        1:09.26   
31  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap    31.25        1:09.72   
32  Magnus T. Buch  1992  Bærumsvømmerne    32.64        1:12.69   
33  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    33.69        1:12.88   
34  Erik Rådman  1993  Alingsås SLS    34.16        1:14.05   
35  Erik Rothman  1992  Simklubben Laxen    35.33        1:18.43   
36  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap    34.79        1:19.85   
37  Johannes Erixon  1992  Härnösands Simsällskap    37.58        1:21.75   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim    30.89        1:03.34   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    30.03        1:03.63   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    31.24        1:04.42   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    31.03        1:04.50   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.19        1:05.63   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.86        1:06.08   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.56        1:06.59   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    32.58        1:07.72   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    30.17        1:04.46   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.51        1:05.65   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.93        1:06.28   
Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim    32.49        1:06.74   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    32.20        1:06.85   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    32.19        1:07.12   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.46        1:07.23   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    32.76        1:07.62   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.80        1:08.69   
10  Anna Ringborg  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.68        1:08.71   
11  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    33.52        1:09.39   
12  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.71        1:09.41   
13  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    33.96        1:09.51   
14  Josefin Palm  1991  Osby Simsällskap    34.43        1:10.32   
15  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.20        1:10.33   
16  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.67        1:10.53   
17  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    33.78        1:10.59   
18  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.12        1:10.62   
19  Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Osby Simsällskap    34.70        1:12.00   
20  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    35.08        1:12.42   
21  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    35.66        1:12.91   
22  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    35.77        1:13.35   
23  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.54        1:13.40   
24  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    35.71        1:13.95   
25  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.08        1:14.04   
26  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.64        1:14.32   
27  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.16        1:15.86   
28  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    37.52        1:16.80   
29  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    37.80        1:18.17   
30  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim    37.42        1:18.47   
31  Moa Nord  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    39.50        1:21.41   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: IT Fabriken 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    27.96        57.48   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.99        57.56   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.84        57.63   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.53        58.01   
Lars Andre Tolås  1988  Bærumsvømmerne    28.62        58.26   
Christer Koch Kvam  1990  Bærumsvømmerne    28.53        59.86   
Marcus Tuomela  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.91        1:00.42   
Joakim Jonasson  1987  Simklubben Laxen    29.91        1:04.08   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: IT Fabriken 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Lars Andre Tolås  1988  Bærumsvømmerne    28.46        58.51   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    28.10        58.63   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.77        58.89   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.20        59.63   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.58        1:00.07   
Christer Koch Kvam  1990  Bærumsvømmerne    29.19        1:00.69   
Marcus Tuomela  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.04        1:00.72   
Joakim Jonasson  1987  Simklubben Laxen    29.53        1:01.98   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.36        1:02.46   
10  Robin Mårtensson  1991  Osby Simsällskap    30.00        1:02.83   
11  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    30.20        1:02.91   
12  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.64        1:03.97   
13  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.11        1:04.19   
14  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    31.10        1:04.37   
15  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.05        1:04.87   
16  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.00        1:04.95   
17  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.66        1:05.16   
18  Philip Käll  1990  Göteborg Sim    31.64        1:05.86   
19  Carl Andreas Wathne  1991  Bærumsvømmerne    31.67        1:05.93   
20  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.35        1:05.96   
21  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.63        1:06.92   
22  Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    32.72        1:06.97   
23  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    32.23        1:07.01   
24  Björn Hansson  1989  Landskrona Simsällskap    32.49        1:07.34   
24  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.59        1:07.34   
26  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.51        1:07.75   
27  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap    32.31        1:07.77   
28  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    33.70        1:08.33   
29  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.02        1:09.61   
30  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    34.06        1:11.71   
31  Manfred Eriksson  1991  Simklubben Laxen    34.46        1:11.91   
32  Jørgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb    35.50        1:13.25   
33  Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap    36.49        1:14.27   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Easy Bake 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            30.01   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.19   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            32.39   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.40   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.44   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            33.76   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.76   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            34.43   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Försök 
Sponsor: Easy Bake 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            30.14   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.65   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            32.88   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.28   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            33.30   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.51   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.16   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            34.19   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap            34.37   
10  Emilia Nilsson  1999  Ängelholms Simsällskap            34.44   
11  Madeleine Wanna  1999  Säffle Simsällskap            34.52   
12  Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap            34.81   
13  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.05   
14  Anna Nordfors  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.11   
15  Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.81   
16  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim            36.89   
17  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap            37.81   
18  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap            37.89   
19  Maja Lauritsen  1999  Ängelholms Simsällskap            37.90   
20  Louise Heed-Thom  2000  Göteborg Sim            38.14   
21  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            38.36   
22  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim            38.45   
23  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            38.88   
24  Malin Brokstorp  1999  Göteborg Sim            39.22   
25  Andrea Thuresson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.46   
26  Ebba Wingstrand  1999  Göteborg Sim            39.85   
26  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim            39.85   
28  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap            40.17   
29  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim            40.40   
30  Karin Wennberg  1999  Göteborg Sim            40.59   
31  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim            40.73   
32  Michaela Johansson  2000  Göteborg Sim            41.20   
33  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim            41.37   
34  Johanna Weiler  2000  Ängelholms Simsällskap            41.79   
35  Louise Grönborg  1999  Ängelholms Simsällskap            42.00   
36  Carolina Borre  1999  Göteborg Sim            42.89   
37  Clara Andersson  1999  Göteborg Sim            46.43   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Finaler 
Sponsor: Kvänum Kök AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap            29.67   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.99   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.20   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.50   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.75   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            31.13   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.00   
Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02            32.56   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Försök 
Sponsor: Kvänum Kök AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.87   
Milton Lauritsen  1998  Ängelholms Simsällskap            30.09   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.13   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.22   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.68   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.72   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            31.20   
Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02            31.24   
Albin Lövgren  1999  Mariestads Simsällskap            31.26   
10  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.47   
11  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.85   
12  Felix Färdmar  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.88   
13  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.93   
14  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            32.12   
15  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.47   
16  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.71   
17  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            32.74   
18  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap            32.75   
19  Max Andersson  1998  Helsingborgs Simsällskap            32.91   
20  Jonathan Erös  1998  Höganäs Simsällskap            32.95   
21  Filip Lindell-Strömblad  1999  Landskrona Simsällskap            33.05   
22  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim            33.15   
23  Robin Nordenmark  1998  Göteborg Sim            33.21   
24  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap            33.64   
25  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.56   
26  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap            34.62   
26  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.62   
28  Albin Company Ekberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.98   
29  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim            35.08   
30  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap            35.17   
31  Alexander Söderberg  1998  Göteborg Sim            35.36   
31  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap            35.36   
33  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim            35.39   
34  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            35.59   
35  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            36.10   
35  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            36.10   
37  Olof Carlström  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.17   
38  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            36.28   
39  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim            36.89   
40  Samuel Tibell  1998  Göteborg Sim            37.43   
41  Joel Andreasson  1998  Göteborg Sim            37.50   
42  Hakim Haj Salah  1999  Göteborg Sim            38.58   
43  William W Holappa  1999  Simklubben Elfsborg            38.83   
44  Filip Schill-Örne  1998  Kungsbacka Simsällskap            39.15   
45  Lukas Engström  1998  Göteborg Sim            40.07   
46  Filip Jelic  1999  Simklubben Elfsborg            40.96   
47  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            41.49   
48  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            41.70   
Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Ophion AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    34.43        1:15.61   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.54        1:20.60   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.03        1:21.08   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    37.70        1:22.55   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.60        1:23.61   
Kamilia Najami  1998  Helsingborgs Simsällskap    38.90        1:26.20   
Tekla Rosell  1998  Helsingborgs Simsällskap    39.74        1:28.33   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    39.13        1:30.49   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Försök 
Sponsor: Ophion AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    35.33        1:18.13   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.55        1:21.70   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.73        1:23.49   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:24.21   
Kamilia Najami  1998  Helsingborgs Simsällskap    39.83        1:25.35   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    39.55        1:25.38   
Tekla Rosell  1998  Helsingborgs Simsällskap    40.17        1:27.26   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    39.50        1:28.98   
Therese Wibrink  1998  Alingsås SLS    41.22        1:29.85   
10  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    40.39        1:31.16   
11  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    41.01        1:31.94   
12  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.06        1:32.06   
13  Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    42.80        1:32.08   
14  Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    41.27        1:32.30   
15  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    41.79        1:32.45   
16  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    40.76        1:34.59   
17  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.33        1:35.58   
18  Olivia Utter  1998  Varberg-Falkenberg Sim    44.48        1:37.65   
19  Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap    44.44        1:37.93   
20  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    45.48        1:38.67   
21  Ebba Folkesson  1998  Höganäs Simsällskap    47.37        1:48.61   
Sandra Wivestrand  1998  Alingsås SLS            DNS   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Inertia AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.31        1:10.98   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.15        1:12.35   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    33.61        1:13.68   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    34.80        1:14.98   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.27        1:16.82   
Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    35.44        1:17.11   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    36.14        1:18.35   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    37.65        1:19.80   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Försök 
Sponsor: Inertia AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.76        1:12.03   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.79        1:13.93   
Mads Henry Steinland  1997  Bærumsvømmerne    34.10        1:14.89   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    33.22        1:15.30   
Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    36.12        1:17.20   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.02        1:18.02   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    36.34        1:18.72   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    37.75        1:19.23   
Albin Thelin  1997  Södertälje Simsällskap    35.80        1:20.62   
10  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.48        1:20.77   
11  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    36.23        1:21.25   
12  Filip Kroon  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.91        1:21.33   
13  Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap    35.02        1:22.55   
14  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    37.40        1:22.83   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.50        1:22.90   
16  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    39.04        1:22.93   
17  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.07        1:25.69   
18  Alexander Stjepanetic  1997  Helsingborgs Simsällskap    38.93        1:26.20   
19  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap    40.17        1:28.43   
20  Nils Selin  1997  Göteborg Sim    43.75        1:37.46   
Benjamin Schneider  1997  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Finaler 
Sponsor: RB Brorit AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    37.22        1:16.69   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.85        1:17.73   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    37.31        1:18.88   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    36.99        1:18.89   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    39.56        1:22.78   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.70        1:23.52   
Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    39.70        1:24.63   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.64        1:25.44   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Försök 
Sponsor: RB Brorit AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    37.06        1:17.46   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.50        1:17.87   
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    37.16        1:18.79   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    37.33        1:19.04   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    39.32        1:22.76   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    39.28        1:25.06   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.69        1:25.54   
Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    39.94        1:25.60   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    41.16        1:25.76   
10  Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    41.51        1:26.14   
11  Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    41.86        1:27.53   
11  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.24        1:27.53   
13  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.19        1:27.62   
14  Nesrin Khodr  1997  Simklubben S 02    40.88        1:27.66   
15  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    41.19        1:27.80   
16  Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    41.76        1:27.84   
17  Hanna Johansson  1997  Varabygdens Simsällskap    41.67        1:28.26   
18  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.48        1:28.58   
19  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    42.69        1:28.66   
20  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.59        1:29.85   
21  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.59        1:30.04   
22  Hanna Wester  1997  Uddevalla Sim    43.07        1:30.27   
23  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    43.28        1:31.14   
24  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    44.15        1:31.81   
25  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    43.73        1:32.40   
26  Sophie Antonsson  1997  Simklubben S 02    44.52        1:32.85   
27  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    43.75        1:33.37   
28  Amargi Soumi  1997  Södertälje Simsällskap    43.81        1:33.84   
29  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    44.13        1:33.93   
30  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    44.62        1:34.04   
31  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    44.72        1:34.81   
32  Sara Weide  1997  Helsingborgs Simsällskap    45.22        1:35.22   
33  Filippa Lundh  1997  Göteborg Sim    45.60        1:35.43   
34  Elvira Trolltoft  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.98        1:36.11   
35  Towa Karlsson  1997  Södertälje Simsällskap    45.62        1:36.98   
36  Malin Jonsson  1997  Uddevalla Sim    45.95        1:37.29   
37  Elvira Hörndahl  1997  Kungsbacka Simsällskap    46.03        1:37.63   
38  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    48.73        1:42.57   
39  Karolina Hansson  1997  Södertälje Simsällskap    49.96        1:43.71   
40  Mika Ekros  1997  Höganäs Simsällskap    49.27        1:43.77   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Erikssons Maskiner AB 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.62        1:12.30   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    34.54        1:12.79   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.61        1:14.32   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    35.17        1:14.46   
David Olsson  1996  Ängelholms Simsällskap    36.27        1:19.70   
Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.16        1:21.09   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    38.82        1:21.18   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    38.79        1:24.21   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Försök 
Sponsor: Erikssons Maskiner AB 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    34.20        1:13.30   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.64        1:13.32   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.31        1:14.30   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    35.31        1:16.11   
David Olsson  1996  Ängelholms Simsällskap    36.37        1:18.83   
Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.09        1:20.67   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    39.36        1:22.13   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    38.13        1:22.70   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    39.48        1:22.95   
10  Linus Olsson  1996  Trollhättans Simsällskap    38.86        1:23.88   
11  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.24        1:24.60   
12  Daniel Svensson  1996  Säffle Simsällskap    39.62        1:25.92   
13  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    41.08        1:26.25   
14  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    40.72        1:26.65   
15  Isac Abraham  1996  Göteborg Sim    40.25        1:26.83   
16  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    39.96        1:27.23   
17  Yosef Enouri  1996  Göteborg Sim    41.52        1:27.34   
18  Henrik Syversveen Lie  1996  Bærumsvømmerne    41.81        1:28.21   
19  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.62        1:28.26   
20  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    40.94        1:28.40   
21  Daniel Edmark  1996  Härnösands Simsällskap    41.96        1:30.72   
22  Oliver Blomdell  1996  Höganäs Simsällskap    42.94        1:31.75   
23  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    43.09        1:32.13   
24  Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    43.20        1:32.41   
25  Jelle Kranenbarg  1996  Härnösands Simsällskap    43.44        1:33.40   
26  Eirik Osnes  1996  Tønsberg Svømmeklubb    44.22        1:34.52   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
Joel Hedlund  1996  Alingsås SLS            DSQ   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: BMS Trading AB 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            26.51   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.79   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            28.16   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS            28.33   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.51   
Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim            28.67   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne            28.70   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.74   
                     
 
Gren 31, 50m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: BMS Trading AB 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            26.60   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.90   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            28.04   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.25   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne            28.55   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.68   
Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim            28.70   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS            28.75   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02            28.78   
10  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            28.86   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.03   
12  Linnéa Svärd  1995  Deje Simsällskap            29.13   
13  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02            29.23   
14  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb            29.28   
14  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb            29.28   
16  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02            29.32   
17  Alma Dahlberg  1996  Ängelholms Simsällskap            29.35   
18  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            29.44   
19  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.61   
20  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            29.62   
21  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            29.66   
22  Elin Palmqvist  1995  Varberg-Falkenberg Sim            29.74   
23  Elina Johnsson  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.95   
24  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim            29.98   
25  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim            29.99   
26  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.05   
27  Natalie Ylitalo  1995  Simklubben S 02            30.07   
28  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.11   
29  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            30.13   
30  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap            30.28   
31  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg            30.33   
32  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            30.35   
33  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            30.37   
34  Cecilia Johansson  1995  Varberg-Falkenberg Sim            30.41   
35  Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS            30.42   
35  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            30.42   
37  Helle Backer  1995  Bærumsvømmerne            30.50   
37  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap            30.50   
39  Beatrice Schütt  1996  Kungälvs Simsällskap            30.51   
40  Klara Lundström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.56   
41  Johanna Ek  1995  Höganäs Simsällskap            30.62