2012-05-02   09:01:33
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ullbergstrofén 2012

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  28 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 1, 4X100m Medley Damer, Försök 0 år och äldre 
Sponsor: Kortedala Bingo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m      Tid  Status 











 
Mass Damer 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:23.09   
  Isabelle Höstman  1990      33.55  1:10.02      1:10.02   
  Joline Höstman  1988      32.72  1:10.01      2:20.03   
  Miranda Bånnsgård  1992      29.01  1:03.85      3:23.88   
  Anna Rosén  1994      28.43  59.21      4:23.09   
                     
Mass Damer 2  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:34.08   
  Isabel Svensson  1989      33.85  1:09.90      1:09.90   
  Malin Westman  1995      34.78  1:13.88      2:23.78   
  Ulrika Holm  1996      30.38  1:07.58      3:31.36   
  Johanna Åberg  1997      29.98  1:02.72      4:34.08   
                     
Göteborg Damer  Göteborg Sim            4:34.15   
  Linnéa Bielicz  1994      34.46  1:12.40      1:12.40   
  Helena Kumblad  1987      34.23  1:15.69      2:28.09   
  Andrea Bengtsson  1991      31.09  1:08.69      3:36.78   
  Claire Vilshed  1980      27.18  57.37      4:34.15   
                     
S02  Simklubben S 02            4:34.33   
  Tilde Lundmark  1995      33.54  1:08.44      1:08.44   
  Lina Berg  1996      36.62  1:17.60      2:26.04   
  Erica Dahlgren  1997      30.70  1:07.91      3:33.95   
  Amanda Zetterström  1994      28.71  1:00.38      4:34.33   
                     
Skövde SS Damer [1993]  1993  Skövde Simsällskap            4:35.63   
  Emelie Stenhammar  1993      32.81  1:09.53      1:09.53   
  Sofia Svensson  1993      36.56  1:18.95      2:28.48   
  Céline Bertrand  1995      30.02  1:05.86      3:34.34   
  Caroline Adolfsson  1993      29.36  1:01.29      4:35.63   
                     
Mass Damer 3  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:38.25   
  Amanda Magnusson  1999      35.29  1:14.05      1:14.05   
  Emma Westman  1993      35.67  1:16.00      2:30.05   
  Sofia Lindholm  1993      30.20  1:04.68      3:34.73   
  My Janzén  1997      30.16  1:03.52      4:38.25   
                     
Nkk Damer Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:40.87   
  Josefine Rydberg  1995      34.22  1:09.76      1:09.76   
  Evelina Karlsson  1990      36.62  1:18.05      2:27.81   
  Michelle Franzén  1993      32.26  1:11.60      3:39.41   
  Linda Pettersson  1991      29.22  1:01.46      4:40.87   
                     
Polisen Damer  Stockholmspolisens Sim IF            4:44.10   
  Charlotte Myers  1997      34.02  1:09.92      1:09.92   
  Christine Ekman  1994      36.30  1:19.38      2:29.30   
  Nicole Thulin  1992      31.83  1:10.75      3:40.05   
  Sophie Näsström  1993      30.57  1:04.05      4:44.10   
                     
SK Laxen Damer 1  Simklubben Laxen            4:44.39   
  Amanda Eversholt  1990      33.45  1:10.05      1:10.05   
  Josephine Runeke  1991      37.21  1:20.65      2:30.70   
  Ida Pettersson  1993      31.32  1:08.29      3:38.99   
  Johanna Cavalli  1996      31.19  1:05.40      4:44.39   
                     
10  Lass Damer [1994]  1994  Linköpings Allmänna SS            4:48.81   
  Madelene Andersson  1995      31.97  1:06.68      1:06.68   
  Emelie Gidlöf  1997      37.51  1:22.57      2:29.25   
  Erika Settland  1996      33.64  1:15.79      3:45.04   
  Linnea Magnusson  1996      30.56  1:03.77      4:48.81   
                     
11  Nkk Lag 2  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:49.23   
  Ida Nyman  1993      33.89  1:10.23      1:10.23   
  Isabella Hagberg  1996      38.06  1:22.43      2:32.66   
  Emma Anzén  1993      32.91  1:12.60      3:45.26   
  Hanna Klipic  1996      29.91  1:03.97      4:49.23   
                     
12  Göteborg Damer Lag2  1990  Göteborg Sim            4:50.91   
  Mathilda Janzon  1998      35.26  1:13.63      1:13.63   
  Viktoria Reinhold  1996      35.34  1:16.68      2:30.31   
  Christina Ekstedt  1996      32.94  1:14.03      3:44.34   
  Alfhild Kristensson  1999      31.85  1:06.57      4:50.91   
                     
13  Skövde SS Damer [1995]  1995  Skövde Simsällskap            4:53.97   
  Lisen Andersson  1994      34.89  1:12.60      1:12.60   
  Elina Grape  1995      39.75  1:59.03      3:11.63   
  Andrea Pavlic  1995      1:09.91           
  Louise Hjalmarsson  1997        4:53.97      4:53.97   
                     
14  Eskilstuna SK Fl  1995  Eskilstuna Simklubb            4:56.33   
  Ebba Engström  1995      36.32  1:14.64      1:14.64   
  Caroline Just  1992      38.04  1:21.48      2:36.12   
  Matea Bradaric  1993      33.29  1:12.78      3:48.90   
  Moa Sundholm  1997      33.11  1:07.43      4:56.33   
                     
15  Ängelholm Damer Lag 1  1991  Ängelholms Simsällskap            4:58.27   
  Kajsa Fritz  1993      39.83  1:22.29      1:22.29   
  Madelene Andersson  1991      36.54  1:18.56      2:40.85   
  Felicia Nilsson  1995      34.03  1:15.03      3:55.88   
  Alma Dahlberg  1996      29.12  1:02.39      4:58.27   
                     
16  Uddevalla Damer 1  Uddevalla Sim            4:59.72   
  Matilda Larsson  1998      39.10  1:21.14      1:21.14   
  Felicia Andersson  1997      38.20  1:23.72      2:44.86   
  Amanda Andersson  1996      32.01  1:11.10      3:55.96   
  Janina Fredriksson  1994      31.00  1:03.76      4:59.72   
                     
17  Kungsbacka Damer 1  Kungsbacka Simsällskap            5:07.11   
  Elvira Hörndahl  1997      39.73  1:22.08      1:22.08   
  Annica Molin  1996      37.82  1:23.00      2:45.08   
  Gina Hvarfvenius  1997      34.22  1:15.16      4:00.24   
  Isabelle Hoverberg  1996      31.42  1:06.87      5:07.11   
                     
18  Bærumsv J1 Jr.  Bærumsvømmerne            5:10.64   
  Elise Raaen Bø  1997      34.62  1:12.87      1:12.87   
  Charlotte Lia  2000      41.94  1:31.23      2:44.10   
  Kine Hvidsten  1997      35.10  1:19.22      4:03.32   
  Hannah Bernstein  1998      31.55  1:07.32      5:10.64   
                     
19  Skövde SS Damer [1997]  1997  Skövde Simsällskap            5:17.89   
  Lovisa Jern  1995      38.34  1:18.09      1:18.09   
  Elise Wallén  1998      40.59  1:27.94      2:46.03   
  Nikki Brockmar  1999      35.36  1:24.23      4:10.26   
  Julia Läth  1997      32.05  1:07.63      5:17.89   
                     
20  Filipstad Damer Lag 1  Filipstads Simklubb            5:19.30   
  Ajla Omic  1999      40.10  1:23.69      1:23.69   
  Frida Henriksson  1995      40.92  1:28.37      2:52.06   
  Lina Andersson  1996      34.71  1:13.93      4:05.99   
  Elin Höjd  1996      34.77  1:13.31      5:19.30   
                     
21  Uddevalla Damer 2  Uddevalla Sim            5:22.50   
  Malin Jonsson  1997      40.21  1:27.84      1:27.84   
  Hanna Wester  1997        1:22.00      2:49.84   
  Hilda Andersson  1999        1:16.34      4:06.18   
  Gabriella Sanftleben  1999        1:16.32      5:22.50   
                     
22  Ängelholm Damer Lag 3  1996  Ängelholms Simsällskap            5:32.95   
  Louise Grönborg  1999      42.77  1:27.74      1:27.74   
  Maja Lauritsen  1999      41.70  1:28.84      2:56.58   
  Annie Jensen  1999      39.18  1:26.75      4:23.33   
  Lisa Johansson  1998      32.47  1:09.62      5:32.95   
                     
23  Harnäs Sku Damer Lag 1  Harnäs Skutskär Simsällskap            5:33.83   
  Moa Tengqvist  1997      43.59  1:31.86      1:31.86   
  Emelie Hansson  1997      41.62  1:30.53      3:02.39   
  Louise Zettergren  1997      33.26  1:15.39      4:17.78   
  Felicia Forslund  1997      35.92  1:16.05      5:33.83   
                     
24  Ängelholm Damer Lag 2  1995  Ängelholms Simsällskap            5:35.72   
  Matilda Andersson  1999      39.70  1:22.76      1:22.76   
  Elin Borg  1996      41.97  1:30.05      2:52.81   
  Nicole Larsson  1997      38.15  1:30.36      4:23.17   
  Emilia Nilsson  1999      33.25  1:12.55      5:35.72   
                     
25  Karlskrona  Karlskrona Simsällskap            5:38.98   
  Sanna Westerberg  1998      37.83  1:18.79      1:18.79   
  Tea Gladher  2000      41.74  1:32.27      2:51.06   
  Lina Persson  1998      39.99  1:30.12      4:21.18   
  Linn Andersson  2000      36.00  1:17.80      5:38.98   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  28 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:14   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Damer 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:54.38   
  Isabelle Höstman  1990      30.39        30.39   
  Joline Höstman  1988      30.96        1:01.35   
  Miranda Bånnsgård  1992      27.54        1:28.89   
  Anna Rosén  1994      25.49        1:54.38   
                     
Nkk Damer Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:57.36   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      29.92        29.92   
  Evelina Karlsson  1990      32.86        1:02.78   
  Elin Podéus  1997      28.42        1:31.20   
  Linda Pettersson  1991      26.16        1:57.36   
                     
Göteborg Damer  Göteborg Sim            1:57.73   
  Linnéa Bielicz  1994      30.92        30.92   
  Helena Kumblad  1987      32.66        1:03.58   
  Andrea Bengtsson  1991      29.14        1:32.72   
  Claire Vilshed  1980      25.01        1:57.73   
                     
Mass Damer 2  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:00.60   
  Isabel Svensson  1989      31.37        31.37   
  Malin Westman  1995      33.18        1:04.55   
  Ulrika Holm  1996      29.01        1:33.56   
  Sofia Lindholm  1993      27.04        2:00.60   
                     
S02  Simklubben S 02            2:01.81   
  Amanda Zetterström  1994      30.12        30.12   
  Lina Berg  1996      34.04        1:04.16   
  Erica Dahlgren  1997      30.09        1:34.25   
  Ebba Hellström  1992      27.56        2:01.81   
                     
Polisen Damer  Stockholmspolisens Sim IF            2:04.31   
  Charlotte Myers  1997      32.06        32.06   
  Christine Ekman  1994      34.42        1:06.48   
  Nicole Thulin  1992      30.16        1:36.64   
  Sophie Näsström  1993      27.67        2:04.31   
                     
Mass Damer 3  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.28   
  My Janzén  1997      32.84        32.84   
  Emma Westman  1993      34.05        1:06.89   
  Amanda Magnusson  1999      30.99        1:37.88   
  Johanna Åberg  1997      28.40        2:06.28   
                     
Skövde SS Damer [1993]  1993  Skövde Simsällskap            DSQ   
  Emelie Stenhammar  1993      31.17        31.17   
  Céline Bertrand  1995      33.13        1:04.30   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  19:14 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  28 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 2, 4X100m Medley Herrar, Försök 0 år och äldre 
Sponsor: Fem Förlag 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m      Tid  Status 











 
Kungsbacka Herrar 1  Kungsbacka Simsällskap            4:02.91   
  Oskar Johansson  1993      30.35  1:02.92      1:02.92   
  Erik Persson  1994      30.48  1:04.88      2:07.80   
  Anton Johansson  1996      28.12  1:00.91      3:08.71   
  Viktor Hörndahl  1995      25.82  54.20      4:02.91   
                     
Polisen Herrar  Stockholmspolisens Sim IF            4:04.60   
  Pontus Renholm  1986      28.59  58.64      58.64   
  Michell Hägglund  1986      32.25  1:09.54      2:08.18   
  Rasmus Salomonsson  1993      28.59  1:02.09      3:10.27   
  David Ernstsson  1992      26.04  54.33      4:04.60   
                     
Mass Herrar 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:07.00   
  Christoffer Carlsen  1992      29.87  1:01.81      1:01.81   
  Tim Arnesen  1987      32.77  1:11.79      2:13.60   
  Karl Rundstedt  1990      27.55  1:00.38      3:13.98   
  Robin Andréasson  1988      25.93  53.02      4:07.00   
                     
Lass Herrar [1994]  1994  Linköpings Allmänna SS            4:08.83   
  Pontus Palmqvist  1991      29.04  1:00.26      1:00.26   
  Grim Sjöberg  1995      32.72  1:11.32      2:11.58   
  Kevin Petersson  1994      28.33  1:01.84      3:13.42   
  Thomas Törnström  1992      26.13  55.41      4:08.83   
                     
Nkk Herrar Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:09.37   
  Stefan Stojmenovic  1993      29.66  1:01.25      1:01.25   
  Anton Jansson  1992      32.06  1:09.33      2:10.58   
  Hampus Lovinge  1998      30.07  1:03.62      3:14.20   
  Sebastian Karlsson  1992      26.15  55.17      4:09.37   
                     
Mass Herrar 3  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:10.08   
  Niklas Löfgren  1989      31.85  1:05.99      1:05.99   
  Ludvig Hazard  1995      32.04  1:09.31      2:15.30   
  Joachim Bratt  1995      27.93  1:00.13      3:15.43   
  Carl Leander  1990      26.20  54.65      4:10.08   
                     
Mass Herrar 2  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:10.62   
  Patrik Löfgren  1996      29.76  1:01.30      1:01.30   
  Julian Cöster  1995      32.97  1:13.09      2:14.39   
  Edvin Qvirist  1995      28.13  1:01.45      3:15.84   
  Isak Eliasson  1996      25.49  54.78      4:10.62   
                     
SK Laxen Herrar  Simklubben Laxen            4:12.48   
  John Olsson  1995      30.71  1:03.69      1:03.69   
  Joakim Löfgren  1992      31.28  1:06.96      2:10.65   
  Mikael Blum  1995      29.24  1:03.17      3:13.82   
  André Idoffsson  1997      26.52  58.66      4:12.48   
                     
Ängelholm Herrar Lag 1  Ängelholms Simsällskap            4:13.52   
  Oskar Davidsson  1993      30.12  1:02.50      1:02.50   
  Erik Öjstedt  1995      33.10  1:12.75      2:15.25   
  Emil Davidsson  1990      28.03  1:01.76      3:17.01   
  Christoffer Roos  1995      26.84  56.51      4:13.52   
                     
10  Göteborg Herrar  Göteborg Sim            4:15.64   
  Joakim Kling  1991      31.33  1:04.84      1:04.84   
  Oskar Ehrnberg  1997      33.78  1:12.83      2:17.67   
  Gustav Olander  1994      28.08  1:02.37      3:20.04   
  Johan Widén  1986      26.33  55.60      4:15.64   
                     
11  Kungälvs Herr  1992  Kungälvs Simsällskap            4:15.95   
  Ossian Arvidsson  1992      31.92  1:04.21      1:04.21   
  Anton Arvidsson  1994      31.42  1:09.18      2:13.39   
  Mathias Petrusson  1993      30.84  1:07.92      3:21.31   
  Johan Hildesson  1992      26.59  54.64      4:15.95   
                     
12  Eskilstuna SK Po Lag 1  1994  Eskilstuna Simklubb            4:18.89   
  Christofer Röbech  1994      31.54  1:06.96      1:06.96   
  Niclas Just  1994      34.35  1:13.88      2:20.84   
  Alexander Kotevski  1994      27.33  1:00.54      3:21.38   
  Daniel Curacica  1995      27.09  57.51      4:18.89   
                     
13  Karlskrona Lag 1  Karlskrona Simsällskap            4:19.78   
  Alfred Ahlberg  1996      31.96  1:06.67      1:06.67   
  Martin Blivik  1995      35.40  1:16.33      2:23.00   
  Emil Bornerheim  1993      27.82  1:00.99      3:23.99   
  Andreas Hjalmarsson  1994      26.35  55.79      4:19.78   
                     
14  S02 Herrar  Simklubben S 02            4:20.96   
  Alexander Dimcevski  1995      30.73  1:03.65      1:03.65   
  Johannes Sköld  1996      35.32  1:16.77      2:20.42   
  Nils Montalva  1993      28.28  1:03.91      3:24.33   
  Elias Gausel  1996      26.75  56.63      4:20.96   
                     
15  Uddevalla Herrar 1  Uddevalla Sim            4:21.92   
  Kalle Svensson  1997      33.91  1:10.54      1:10.54   
  Andreas Elofsson  1995      31.82  1:07.43      2:17.97   
  Jesper Skoglund  1995      30.06  1:04.33      3:22.30   
  Johan Andersson  1995      27.77  59.62      4:21.92   
                     
16  Nkk Herrar Lag 2  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:23.17   
  Marcus Forsgren  1996      30.56  1:03.93      1:03.93   
  Calle Lindroth  1998      37.84  1:19.87      2:23.80   
  Oskar Renåker  1996      29.46  1:03.76      3:27.56   
  Henrik Podéus  1995      26.31  55.61      4:23.17   
                     
17  Kungsbacka Herrar 2  Kungsbacka Simsällskap            4:25.35   
  Erik Asp  1995      32.39  1:07.32      1:07.32   
  Joel Georgy  1996      34.96  1:15.79      2:23.11   
  Oscar Frankenfelt  1994      28.73  1:02.68      3:25.79   
  Theodor Hennings  1995      27.82  59.56      4:25.35   
                     
18  Göteborg Herrar Lag2  1996  Göteborg Sim            4:27.58   
  Gustav Blomgren  1993      32.38  1:07.16      1:07.16   
  Johan Ekstedt  1993      34.59  1:15.82      2:22.98   
  Alexander Triantafillou  1997      28.97  1:04.86      3:27.84   
  Mikael Lagging  1995      28.54  59.74      4:27.58   
                     
19  Ängelholm Herrar Lag 2  Ängelholms Simsällskap            4:37.61   
  Joel Knutsson  1997      35.39  1:13.97      1:13.97   
  Daniel Kertes  1999      34.96  1:16.90      2:30.87   
  Gustav Andersson  1993      29.13  1:05.28      3:36.15   
  Mattias Andersson  1996      28.34  1:01.46      4:37.61   
                     
20  Eskilstuna SK Po Lag 2  1995  Eskilstuna Simklubb            4:44.40   
  Axel Brorsson  1996      34.94  1:12.56      1:12.56   
  Martin Lundberg  1995      37.21  1:20.58      2:33.14   
  Erik Skogfors  1996      31.49  1:08.32      3:41.46   
  Niklas Andersson  1992      29.49  1:02.94      4:44.40   
                     
21  Uddevalla Herrar 2  Uddevalla Sim            4:46.34   
  Simon Bodestig  1996      35.33  1:13.67      1:13.67   
  Noa Koch  1996      32.86  1:11.33      2:25.00   
  Navid Fageeh  1997      32.93  1:12.67      3:37.67   
  Martin Andersson  1998      32.00  1:08.67      4:46.34   
                     
22  Kungsbacka Herrar 3  Kungsbacka Simsällskap            4:48.54   
  Simon Sundfors  1996      35.21  1:13.60      1:13.60   
  Carl Petersson  1998      38.82  1:22.96      2:36.56   
  Philip Hörndahl  1995      30.27  1:06.12      3:42.68   
  Albin Wigert  1997      31.47  1:05.86      4:48.54   
                     
23  Skövde SS Herrar  1991  Skövde Simsällskap            4:52.49   
  Marcus Wallén  1999      40.24  1:23.88      1:23.88   
  Christian Johansson  1988      33.73  1:12.86      2:36.74   
  Albin Lövgren  1999      34.74  1:17.94      3:54.68   
  Kristofer Hägg  1987      28.05  57.81      4:52.49   
                     
24  Strängnäs  Strängnäs Simsällskap            4:52.96   
  Pontus Lindholm  1994      35.22  1:14.43      1:14.43   
  Andreas Westerlund  1996      37.58  1:24.08      2:38.51   
  Hampus Ny  1990      29.07  1:09.17      3:47.68   
  Viktor Glemne  1996      30.19  1:05.28      4:52.96   
                     
25  Bærumsv G1 Jr.  Bærumsvømmerne            5:17.18   
  Tomoe Zenimoto Hvas  2000      37.38  1:18.52      1:18.52   
  Oleg Pyatnytskyy  1998      38.34  1:26.12      2:44.64   
  Erling Syversveen Lie  1999      35.02  1:15.66      4:00.30   
  Filip Olaussen  2000      35.18  1:16.88      5:17.18   
                     
26  Karlskrona Lag 2  Karlskrona Simsällskap            5:18.27   
  Viktor Cado  1999      38.73  1:23.86      1:23.86   
  Fredrik Hjalmarsson  1998      37.42  1:21.74      2:45.60   
  Alexander Ström  1998      39.40  1:28.58      4:14.18   
  Hugo Eckernäs  1994      29.57  1:04.09      5:18.27   
                     
27  Uddevalla Herrar 3  Uddevalla Sim            5:45.05   
  Viggo Koch  1997      41.04  1:22.72      1:22.72   
  Samuel Alaei  2001      44.25  1:37.88      3:00.60   
  Max Ström  2000      38.95  1:28.74      4:29.34   
  Oskar Robertsson  2000      35.38  1:15.71      5:45.05   
                     
Harnäs Sku Herrar [1996]  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
  Samuel Hillman  1997      38.58  1:20.36      1:20.36   
  Petter Cyrén  1996              2:42.20   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  28 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  19:00   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Fem Förlag 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Nkk Herrar Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:43.95   
  Stefan Stojmenovic  1993      26.29        26.29   
  Anton Jansson  1992      29.29        55.58   
  Mikael Wåhlin  1989      24.78        1:20.36   
  Sebastian Karlsson  1992      23.59        1:43.95   
                     
Mass Herrar 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:43.99   
  Christoffer Carlsen  1992      26.41        26.41   
  Tim Arnesen  1987      30.24        56.65   
  Karl Rundstedt  1990      25.78        1:22.43   
  Robin Andréasson  1988      21.56        1:43.99   
                     
Polisen Herrar  Stockholmspolisens Sim IF            1:45.88   
  Pontus Renholm  1986      25.63        25.63   
  Michell Hagglund  1900      29.42        55.05   
  Rasmus Salomonsson  1993      27.21        1:22.26   
  David Ernstsson  1992      23.62        1:45.88   
                     
Lass Herrar [1994]  1994  Linköpings Allmänna SS            1:48.40   
  Pontus Palmqvist  1991      26.17        26.17   
  Grim Sjöberg  1995      31.13        57.30   
  Thomas Törnström  1992      26.22        1:23.52   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      24.88        1:48.40   
                     
Kungsbacka Herrar 1  Kungsbacka Simsällskap            1:48.67   
  Oskar Johansson  1993      27.70        27.70   
  Erik Persson  1994      29.15        56.85   
  Anton Johansson  1996      27.75        1:24.60   
  Joel Georgy  1996      24.07        1:48.67   
                     
Mass Herrar 3  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:52.26   
  Anton Welliver  1995      29.60        29.60   
  Ludvig Hazard  1995      31.65        1:01.25   
  Joachim Bratt  1995      26.84        1:28.09   
  Carl Leander  1990      24.17        1:52.26   
                     
SK Laxen Herrar  Simklubben Laxen            1:52.27   
  John Olsson  1995      28.53        28.53   
  Joakim Löfgren  1992      30.39        58.92   
  Mikael Blum  1995      27.77        1:26.69   
  André Idoffsson  1997      25.58        1:52.27   
                     
Mass Herrar 2  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Patrik Löfgren  1996      29.03        29.03   
  Julian Cöster  1995      31.20        1:00.23   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  19:00 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Försök 0 år och äldre 
Sponsor: Kortedala Bingo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.23  1:00.99  1:34.25    2:07.70   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.83  1:03.81  1:37.41    2:10.62   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    30.45  1:03.75  1:37.82    2:11.17   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    31.29  1:04.95  1:39.33    2:12.69   
Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    31.48  1:05.51  1:39.68    2:12.81   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    31.15  1:04.48  1:38.72    2:13.21   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.32  1:04.93  1:39.25    2:13.33   
Sofia Svensson  1993  Skövde Simsällskap    31.01  1:04.66  1:39.35    2:13.68  Deltar ej i final 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.81  1:04.42  1:40.24    2:14.16   
10  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.75  1:05.40  1:40.75    2:14.41   
11  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.88  1:06.10  1:40.98    2:15.61   
12  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    32.07  1:06.22  1:41.29    2:16.50   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.88  1:06.16  1:41.26    2:16.66   
14  Andrea Pavlic  1995  Skövde Simsällskap    31.88  1:06.49  1:42.24    2:17.68   
15  Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.34  1:07.01  1:42.69    2:18.00   
16  Desirée Andersson  1990  Stockholmspolisens Sim IF    32.37  1:07.50  1:43.68    2:18.54   
17  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    32.20  1:07.58  1:43.28    2:18.64   
18  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.45  1:07.85  1:43.60    2:18.76   
19  Janina Fredriksson  1994  Uddevalla Sim    32.01  1:06.69  1:42.90    2:18.98   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.53  1:07.63  1:44.12    2:19.55   
21  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.31  1:07.48  1:43.62    2:20.14   
22  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    32.23  1:07.52  1:44.11    2:20.19   
23  Rebecka Greberg  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.88  1:08.58  1:45.29    2:21.22   
24  Alma Dahlberg  1996  Ängelholms Simsällskap    31.33  1:08.15  1:44.77    2:21.37   
25  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02    33.47  1:09.49  1:45.73    2:21.85   
26  Sofia Bergkvist  1995  Stockholmspolisens Sim IF    31.78  1:07.64  1:44.77    2:22.27   
27  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    33.78  1:11.21  1:47.87    2:22.50   
28  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.54  1:10.51  1:47.83    2:22.78   
29  Lisen Andersson  1994  Skövde Simsällskap    32.77  1:09.30  1:46.64    2:23.11   
30  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    32.35  1:08.41  1:46.21    2:23.16   
31  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.69  1:09.26  1:46.29    2:23.18   
32  Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    32.18  1:08.53  1:46.69    2:23.21   
33  Elin Gurander  1995  Simklubben S 02    32.92  1:09.76  1:46.96    2:24.23   
34  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    31.97  1:08.71  1:47.01    2:24.28   
35  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.42  1:09.88  1:48.41    2:24.48   
36  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    34.28  1:11.69  1:48.95    2:24.99   
37  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    32.48  1:08.54  1:46.95    2:25.04   
38  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.03  1:09.47  1:47.48    2:25.84   
39  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    33.30  1:10.78  1:48.77    2:26.36   
40  Malin Thunholm  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.00  1:10.47  1:48.93    2:26.76   
41  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.28  1:11.85  1:50.21    2:27.19   
42  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    33.90  1:10.64  1:49.29    2:27.44   
43  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    33.33  1:10.54  1:49.44    2:27.69   
44  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.15  1:11.55  1:50.26    2:27.79   
45  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.88  1:10.05  1:49.80    2:28.11   
46  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    33.06  1:09.71  1:49.05    2:28.37   
47  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    33.40  1:11.53  1:50.73    2:28.50   
48  Isabelle Hoverberg  1996  Kungsbacka Simsällskap    33.93  1:11.25  1:50.50    2:28.83   
49  Elvira Hörndahl  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.32  1:12.37  1:50.99    2:29.28   
50  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    34.38  1:11.70  1:51.52    2:29.29   
51  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.92  1:11.66  1:50.81    2:29.61   
52  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    33.53  1:12.26  1:52.80    2:29.64   
53  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    34.76  1:13.15  1:52.03    2:30.51   
54  Moa Holmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.05  1:12.46  1:52.95    2:31.50   
55  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.92  1:11.92  1:51.80    2:31.92   
56  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.92  1:12.44  1:52.62    2:31.99   
57  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    34.88  1:14.76  1:53.53    2:32.21   
58  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.59  1:13.29  1:53.00    2:32.37   
59  Elin Löfving  1997  Eskilstuna Simklubb    34.11  1:12.94  1:54.30    2:32.52   
60  Tuva Moxnes  1996  Bærumsvømmerne    34.19  1:12.82  1:52.71    2:32.94   
61  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    35.80  1:15.27  1:55.01    2:32.99   
62  Julia Läth  1997  Skövde Simsällskap    34.96  1:13.36  1:54.17    2:33.40   
63  Hanna Karlsson  1995  Strängnäs Simsällskap    35.25  1:14.66  1:54.81    2:33.60   
64  Victoria Nilsson  1997  Simklubben Laxen    34.85  1:13.84  1:53.96    2:33.97   
65  Camilla Cavalli  1997  Simklubben Laxen    34.93  1:13.55  1:54.12    2:34.34   
66  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    35.77  1:15.21  1:55.83    2:34.88   
67  Susanna Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.66  1:13.77  1:54.85    2:36.16   
68  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    35.44  1:14.97  1:56.94    2:38.26   
69  Melinda Maxe  1992  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.44  1:16.01  1:57.92    2:39.03   
70  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    36.81  1:18.58  2:01.63    2:43.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Kortedala Bingo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.76  59.55  1:31.46    2:03.02   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    29.40  1:01.19  1:33.57    2:05.46   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.95  1:01.90  1:34.36    2:06.63   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.54  1:02.57  1:35.47    2:07.16   
Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    30.21  1:02.22  1:35.44    2:08.00   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    30.74  1:03.56  1:36.79    2:10.06   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    30.56  1:03.57  1:37.49    2:11.50   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.29  1:03.68  1:38.24    2:13.36   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:51   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 18 år och äldre 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.39        51.03   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.13        53.99   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.81        54.00   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.97        54.22   
Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    25.93        54.34   
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    26.84        54.65   
Andreas Myhrberg  1993  S71    26.25        54.79   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.23        54.81   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim    26.17        54.83   
10  Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    26.40        54.97   
11  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.85        55.24   
12  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.04        55.49   
13  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    27.03        55.52   
14  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    26.82        55.55   
15  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    26.83        55.90   
16  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.77        56.00   
17  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    27.24        56.37   
18  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.71        56.53   
19  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    26.82        56.89   
20  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.27        57.38   
21  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.13        57.51   
22  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    28.07        57.94   
23  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    27.54        58.13   
24  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    27.88        58.60   
24  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    28.22        58.60   
26  Tony Brkic  1994  S71    27.91        58.79   
27  Joel Salomonsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.04        59.09   
28  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    28.30        59.65   
29  Niclas Just  1994  Eskilstuna Simklubb    31.59        1:06.10   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    25.74        54.69   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.69        54.90   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    27.48        55.37  Deltar ej i final 
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    27.09        55.93   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.24        56.39   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.02        56.41  Deltar ej i final 
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    27.60        56.89   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    27.34        57.28   
Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.40        57.71   
10  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    27.73        57.72   
11  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    28.01        58.09   
12  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.90        58.20   
13  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    27.42        58.39   
14  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.86        58.59   
15  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.68        58.86   
16  Martin Lundberg  1995  Eskilstuna Simklubb    28.71        59.51   
17  Alfred Ahlberg  1996  Karlskrona Simsällskap    28.72        59.60   
18  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.91        59.71   
18  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.87        59.71   
20  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.33        59.88   
21  Jakob Clemedtson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.36        1:00.14   
22  Oliver Blomdell  1996  Höganäs Simsällskap    29.03        1:00.37   
23  Daniel Lönnberg  1996  Stockholmspolisens Sim IF    28.64        1:00.50   
24  Martin Blivik  1995  Karlskrona Simsällskap    28.73        1:00.55   
25  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.03        1:00.76   
26  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    28.46        1:00.84   
27  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.76        1:00.91   
28  Daniel Curacica  1995  Eskilstuna Simklubb    29.93        1:01.96   
29  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.71        1:02.83   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    28.30        58.86   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    28.05        59.37   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    28.54        59.66   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    28.58        1:00.24   
Christian Vasilescu  1997  Stockholmspolisens Sim IF    29.23        1:00.32   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    29.10        1:00.34   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.14        1:00.45   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.75        1:00.89   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.31        1:01.39   
10  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.47        1:01.97   
11  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap    30.09        1:01.98   
12  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    30.26        1:02.16   
13  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    30.13        1:02.21   
14  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.80        1:02.40   
15  Stefan Kojic  1998  Höganäs Simsällskap    29.67        1:02.57   
16  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.22        1:02.71   
17  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.06        1:02.85   
18  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    31.04        1:03.52   
19  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    30.75        1:03.74   
20  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.08        1:03.78   
21  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.20        1:04.02   
22  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    31.45        1:04.14   
23  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    31.19        1:04.40   
24  Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    30.61        1:04.52   
25  Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    31.31        1:04.55   
26  Martin Blomquist  1997  Stockholmspolisens Sim IF    30.22        1:05.16   
27  Carl Christoffersson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.83        1:05.40   
28  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    31.28        1:05.49   
29  Albin Wigert  1997  Kungsbacka Simsällskap    31.37        1:05.75   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    29.35        1:00.43   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.23        1:02.60   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    31.54        1:05.56   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    31.85        1:06.76   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne    32.47        1:07.13   
Daniel Börjesson  1999  S77 Stenungsund    31.63        1:07.26   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.44        1:07.48   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.75        1:08.33   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.41        1:08.36   
10  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    32.96        1:08.91   
11  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    32.85        1:08.93   
12  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    33.21        1:10.25   
13  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.56        1:10.32   
14  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    33.76        1:10.49   
15  Tomoe Zenimoto Hvas  2000  Bærumsvømmerne    33.31        1:10.89   
16  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    34.11        1:10.91   
17  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.98        1:11.14   
18  Viktor Cado  1999  Karlskrona Simsällskap    33.63        1:11.67   
19  Nikola Macki´c  1999  Simklubben Laxen    35.21        1:11.78   
20  Jasper Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap    34.55        1:12.06   
21  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    34.51        1:12.33   
22  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    34.65        1:12.77   
23  Julius Cavalli  1999  Simklubben Laxen    35.43        1:13.41   
24  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    34.94        1:13.79   
25  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.92        1:14.01   
26  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    35.69        1:14.70   
27  Gustav Johansson  1999  Kungsbacka Simsällskap    36.46        1:14.71   
28  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.11        1:15.04   
29  Elias Lidberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.29        1:16.32   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:51 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:41   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.10        49.70   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.53        51.17   
Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    25.09        51.93   
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.32        52.02   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    24.83        52.05   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.85        52.10   
Andreas Myhrberg  1993  S71    25.51        53.89   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.31        54.50   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.22        52.33   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    25.11        52.87   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    26.50        54.09   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.04        54.74   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.40        54.96   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    26.34        55.08   
Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.00        55.73   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    26.86        56.61   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.08        56.60   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    26.90        56.70   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    27.30        56.83   
Christian Vasilescu  1997  Stockholmspolisens Sim IF    28.14        58.08   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    28.01        58.09   
David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.81        58.96   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    28.36        59.16   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.01        59.25   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.48        57.83   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.01        1:00.03   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne    31.64        1:04.75   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    30.78        1:04.91   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    31.08        1:04.91   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.41        1:05.41   
Daniel Börjesson  1999  S77 Stenungsund    31.19        1:06.14   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.13        1:07.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:41 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:37   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 18 år och äldre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.47        1:09.97   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.46        1:15.09   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.87        1:15.62   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    35.06        1:16.41   
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap    37.02        1:18.17  Deltar ej i final 
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.54        1:18.49   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.38        1:18.53  Deltar ej i final 
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.89        1:18.63   
Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF    38.04        1:21.27   
10  Sofia Svensson  1993  Skövde Simsällskap    38.19        1:21.48  Deltar ej i final 
11  Josephine Runeke  1991  Simklubben Laxen    38.19        1:21.53   
12  Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF    38.35        1:23.55   
13  Desirée Andersson  1990  Stockholmspolisens Sim IF    39.76        1:24.01   
14  Caroline Just  1992  Eskilstuna Simklubb    39.36        1:24.44   
15  Anna Ljung  1994  Kungälvs Simsällskap    39.60        1:24.74   
16  Nicole Thulin  1992  Stockholmspolisens Sim IF    39.89        1:25.22   
17  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.04        1:25.45   
18  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    41.10        1:28.84   
19  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02    42.89        1:30.17   
20  Tove Gannholm-Johansson  1994  Linköpings Allmänna SS    42.19        1:31.98   
21  Caroline Landén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.78        1:37.79   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    35.64        1:14.65  Deltar ej i final 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.71        1:15.39   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.51        1:15.92   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.57        1:16.87   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.77        1:19.36   
Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    38.14        1:20.79   
Lovisa Heldring  1995  Stockholmspolisens Sim IF    38.08        1:21.97   
Christin Heina  1996  Kungälvs Simsällskap    38.67        1:22.19   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.60        1:22.31   
10  Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    38.62        1:22.50   
11  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    38.46        1:22.99   
12  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.92        1:23.24   
13  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    40.26        1:25.21   
14  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    39.74        1:25.23   
15  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    40.15        1:25.93   
16  Elina Grape  1995  Skövde Simsällskap    41.06        1:26.45   
17  Josephine Nielsen-Fernandes  1996  Kungälvs Simsällskap    39.07        1:26.65   
18  Elin Gurander  1995  Simklubben S 02    41.47        1:27.29   
19  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    40.33        1:27.43   
20  Frida Idesten  1995  Strängnäs Simsällskap    39.01        1:28.19   
21  Klara Lundström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.06        1:28.31   
22  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    41.93        1:29.48   
23  Elin Borg  1996  Ängelholms Simsällskap    42.83        1:29.70   
24  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    41.95        1:30.20   
25  Josefin Company Ekberg  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.89        1:30.39   
26  Cajsa Törnqvist  1996  Falköpings Simsällskap    42.72        1:31.35   
27  Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.21        1:32.25   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 - 15 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.07        1:17.10   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    38.00        1:22.31   
Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    39.59        1:23.61   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.83        1:23.67   
Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    40.01        1:24.30   
Jessica Chen  1998  S71    39.92        1:24.48   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.50        1:25.97   
Hanna Johansson  1997  Varabygdens Simsällskap    39.39        1:26.03   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.55        1:26.19   
10  Sophie Antonsson  1997  Kungälvs Simsällskap    40.49        1:27.44   
11  Hanna Wester  1997  Uddevalla Sim    42.09        1:27.49   
12  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    40.74        1:27.53   
12  Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    40.35        1:27.53   
14  Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim    41.84        1:27.82   
15  Lisa Johansson  1998  Ängelholms Simsällskap    41.99        1:28.10   
16  Malin Engström  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.64        1:28.28   
17  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    41.17        1:28.71   
18  Anna Gustafson  1997  Strängnäs Simsällskap    40.96        1:30.23   
19  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.71        1:30.38   
20  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.98        1:30.67   
21  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    42.64        1:31.03   
22  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    42.98        1:31.55   
23  Emelie Hansson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    43.61        1:32.63   
24  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS    43.85        1:32.80   
25  Klara Wiklundh  1998  Linköpings Allmänna SS    45.84        1:34.52   
26  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    44.68        1:34.61   
27  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.14        1:34.99   
28  Sophie Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.44        1:35.11   
29  Bine Bergan  1998  Tønsberg Svømmeklubb    44.09        1:35.18   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 13 år och yngre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ellen Sandberg  1999  S71    38.13        1:21.34   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.93        1:22.02   
Victoria Jönsson  1999  S71    38.30        1:22.03   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.46        1:23.99   
Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.94        1:24.70   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    40.50        1:25.55   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    40.29        1:25.93   
Emilia Christiansen  1999  S71    40.76        1:26.28   
Maja Lauritsen  1999  Ängelholms Simsällskap    41.35        1:27.24   
10  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    41.85        1:28.04   
11  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    42.07        1:29.63   
12  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    42.61        1:30.87   
13  Matilda Andersson  1999  Ängelholms Simsällskap    43.38        1:31.33   
14  Jennifer Gustafsson  1999  Linköpings Allmänna SS    43.87        1:32.29   
15  Charlotte Lia  2000  Bærumsvømmerne    44.47        1:32.85   
15  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    43.52        1:32.85   
17  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.59        1:33.22   
18  Linnéa Guldbrand  1999  Trollhättans Simsällskap    42.47        1:33.57   
19  Hanna Stenfeldt  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.89        1:33.80   
20  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    45.53        1:34.41   
21  Hanna Ullerholt  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.04        1:34.95   
22  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    44.76        1:36.25   
23  Louise Johansson  1999  Simklubben 1970    44.39        1:36.42   
24  Louise Grönborg  1999  Ängelholms Simsällskap    45.59        1:36.66   
25  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim    45.02        1:36.94   
26  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    46.34        1:37.61   
27  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim    46.28        1:38.51   
28  Emilia Nilsson  1999  Ängelholms Simsällskap    45.64        1:38.63   
29  Maja Westerlund  1999  Göteborg Sim    47.05        1:39.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:37 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:52   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.72        1:06.88   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.07        1:11.01   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.05        1:12.97   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.20        1:13.62   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.13        1:13.85   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    34.20        1:13.89   
Josephine Runeke  1991  Simklubben Laxen    35.75        1:16.74   
Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF    36.33        1:17.37   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.36        1:12.28   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.74        1:13.92   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.03        1:14.05   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    35.68        1:14.65   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.60        1:16.27   
Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    36.14        1:17.31   
Lovisa Heldring  1995  Stockholmspolisens Sim IF    37.04        1:18.92   
Christin Heina  1996  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.30        1:11.94   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    36.38        1:17.74   
Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    37.91        1:19.58   
Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    37.52        1:19.59   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.86        1:20.65   
Jessica Chen  1998  S71    38.31        1:20.93   
Hanna Johansson  1997  Varabygdens Simsällskap    38.24        1:22.93   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.08        1:16.51   
Ellen Sandberg  1999  S71    36.86        1:17.88   
Victoria Jönsson  1999  S71    37.54        1:19.13   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.10        1:20.58   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    38.26        1:21.28   
Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.36        1:22.26   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    38.82        1:23.21   
Emilia Christiansen  1999  S71            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:52 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  08:08   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            30.41   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.56   
Christoffer Andersson  1980  Eskilstuna Simklubb            30.98   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            31.07   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            31.20   
Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap            32.05   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            32.39   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.90   
Christofer Röbech  1994  Eskilstuna Simklubb            32.99   
10  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            33.51   
11  Niclas Just  1994  Eskilstuna Simklubb            33.65   
12  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap            34.05   
13  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap            34.13   
14  Pontus Lindholm  1994  Strängnäs Simsällskap            34.33   
15  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            34.42   
16  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            36.39   
17  Hugo Eckernäs  1994  Karlskrona Simsällskap            36.80   
18  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.06   
19  Elias Eriksson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.37   
20  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap            39.11   
21  Niclas Friberg  1992  Linköpings Allmänna SS            40.29   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            30.64   
Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap            32.51   
Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.67   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim            32.75   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.79   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.17   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            33.47   
Erland Ekholm  1996  Stockholmspolisens Sim IF            33.87   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02            35.10   
Mateo Herrera  1995  Alingsås SLS            35.10   
11  Daniel Curacica  1995  Eskilstuna Simklubb            35.82   
12  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            36.18   
13  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.36   
14  Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap            36.87   
15  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simsällskap            36.96   
16  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            37.43   
17  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            37.44   
18  Oliver Blomdell  1996  Höganäs Simsällskap            37.76   
19  David Olsson  1996  Ängelholms Simsällskap            37.99   
20  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            38.16   
21  Martin Lundberg  1995  Eskilstuna Simklubb            38.32   
22  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            38.76   
23  Johan Edebrink  1996  Strängnäs Simsällskap            39.81   
24  Viktor Glemne  1996  Strängnäs Simsällskap            40.35   
25  Oskar Wåhlander  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            41.74   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            DSQ   
Viktor Karlsson  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim            33.28   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            34.69   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.74   
Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap            34.86   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.98   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            35.04   
Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.51   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            35.57   
Navid Fageeh  1997  Uddevalla Sim            35.67   
10  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap            36.17   
11  Albin Wigert  1997  Kungsbacka Simsällskap            36.79   
12  Martin Blomquist  1997  Stockholmspolisens Sim IF            37.10   
13  Oleg Pyatnytskyy  1998  Bærumsvømmerne            37.26   
14  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.48   
15  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap            37.57   
16  Carl Petersson  1998  Kungsbacka Simsällskap            37.67   
17  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.79   
18  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            38.11   
19  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            39.04   
20  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap            39.20   
21  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.29   
22  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            39.34   
23  Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim            40.04   
24  Arian Danai  1997  Kungsbacka Simsällskap            40.33   
25  Tobias Telleborn  1998  Karlskrona Simsällskap            40.92   
26  Gustav Palmér  1998  Mariestads Simsällskap            41.26   
27  Lucas Johansson  1997  Falköpings Simsällskap            41.31   
28  Jack Vahnberg  1997  Göteborg Sim            41.85   
29  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS            42.04   
30  Eric Björkner  1998  Göteborg Sim            42.05   
31  Olof Hedner  1997  Göteborg Sim            42.31   
32  Ruben Gravander Öfwerman  1998  Göteborg Sim            42.67   
33  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            42.83   
34  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap            42.90   
35  Adam Wåhlander  1998  Harnäs Skutskär Simsällskap            43.41   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            33.11   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            38.31   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne            38.69   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.77   
Tomoe Zenimoto Hvas  2000  Bærumsvømmerne            39.31   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            39.41  Deltar ej i final 
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.58   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            40.11   
Noah Griphem  1999  Simklubben 1970            41.42   
10  Daniel Börjesson  1999  S77 Stenungsund            41.57   
11  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap            42.32   
12  Filip Olaussen  2000  Bærumsvømmerne            43.09   
13  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap            43.24   
14  Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim            43.35   
15  Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            43.58   
16  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            44.30   
17  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            44.39   
18  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.80   
19  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.85   
19  Viktor Cado  1999  Karlskrona Simsällskap            44.85   
21  Jakob Idesten  1999  Strängnäs Simsällskap            44.97   
22  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            44.98   
23  Sander Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap            45.31   
24  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            46.09   
25  Alex Phu  2000  Göteborg Sim            46.18   
26  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.54   
27  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS            46.83   
28  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            46.97   
29  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap            47.13   
30  Johan Killman  1999  Höganäs Simsällskap            48.33   
Nicolas Söderberg  2001  Göteborg Sim            DNS   
Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  08:08 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            29.87   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.02   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            30.16   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.40   
Christoffer Andersson  1980  Eskilstuna Simklubb            30.79   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.07   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            31.36   
Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap            32.01   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            29.85   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim            31.22   
Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.26   
Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap            31.53   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.64   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            31.91   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.98   
Erland Ekholm  1996  Stockholmspolisens Sim IF            33.71   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim            32.67   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            32.92   
Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap            33.21   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            33.28   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            33.47   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.81   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.89   
Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            32.87   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            36.54   
Tomoe Zenimoto Hvas  2000  Bærumsvømmerne            37.16   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne            37.41   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.22   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.67   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            39.23   
Noah Griphem  1999  Simklubben 1970            40.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  28 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  12:32   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 18 år och äldre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.04        1:02.89   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.09        1:04.66   
Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.27        1:05.13   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.96        1:05.64   
Amanda Eversholt  1990  Simklubben Laxen    30.48        1:06.17   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.71        1:06.58   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    31.18        1:06.74   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    32.82        1:11.35   
Jennifer Schwartz  1994  Strängnäs Simsällskap    31.43        1:12.70   
10  Matea Bradaric  1993  Eskilstuna Simklubb    35.22        1:13.87   
11  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.37        1:14.02   
12  Lisen Andersson  1994  Skövde Simsällskap    34.51        1:14.85   
13  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.62        1:15.20   
14  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    33.07        1:15.24   
15  Nora Haugli Rønvik  1993  Tønsberg Svømmeklubb    36.80        1:20.27   
16  Charlotte Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.22        1:21.24   
17  Sofie Jonasson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.71        1:23.62   
18  Susanna Rosdahl  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.75        1:25.53   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.75        1:04.38   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.03        1:04.70   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    30.77        1:06.67   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.11        1:08.44   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.70        1:11.74   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    33.22        1:12.52   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.87        1:12.56   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    33.87        1:12.71   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    33.19        1:12.92   
10  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    33.92        1:13.15   
11  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    33.39        1:13.28   
12  Christin Heina  1996  Kungälvs Simsällskap    33.22        1:14.03   
13  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    34.65        1:14.41   
14  Sofia Bergkvist  1995  Stockholmspolisens Sim IF    34.38        1:14.73   
15  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.50        1:14.75   
16  Felicia Nilsson  1995  Ängelholms Simsällskap    34.49        1:15.69   
17  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.30        1:18.20   
18  Andrea Pavlic  1995  Skövde Simsällskap    36.23        1:18.31   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.10        1:21.80   
20  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.40        1:21.87   
21  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.63        1:23.74   
22  Johanna Janebäck  1996  Göteborg Sim    37.18        1:23.78   
23  Johanna Wendt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.28        1:27.07   
24  Sara Engström  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.21        1:34.58   
25  Sarah Thuresson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.00        1:35.74   
Elna Eriksson  1995  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Lisa Jonsson  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.27        1:04.20   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    31.71        1:09.03   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.56        1:10.26   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.54        1:10.61   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    32.87        1:13.70   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    34.79        1:14.60   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    34.82        1:15.33   
Kajsa Bengtsson  1997  Simklubben Laxen    34.85        1:15.62   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.08        1:16.14   
10  Louise Zettergren  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.86        1:16.50   
11  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    36.19        1:18.28   
11  Victoria Nilsson  1997  Simklubben Laxen    35.05        1:18.28   
13  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.32        1:18.89   
14  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.56        1:19.67   
15  Nora Samuelsson  1997  Falköpings Simsällskap    35.26        1:20.14   
16  Linda von Fircks  1998  Stockholmspolisens Sim IF    36.97        1:20.22   
17  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    35.64        1:20.45   
18  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.51        1:20.64   
19  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    36.42        1:20.98   
20  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    37.09        1:21.21   
21  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    36.68        1:21.25   
22  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    36.28        1:21.98   
23  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    37.32        1:22.48   
24  Linnéa Ivansson  1998  Kungsbacka Simsällskap    38.34        1:23.69   
25  Elise Raaen Bø  1997  Bærumsvømmerne    37.10        1:24.47   
26  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    37.93        1:25.65   
27  Camilla Ullberg  1997  Falköpings Simsällskap    39.28        1:26.97   
28  Ella Sobek  1998  Göteborg Sim    40.01        1:27.28   
29  Nicole Larsson  1997  Ängelholms Simsällskap    38.81        1:31.72   
Daniela Pavicevic  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    33.40        1:11.39   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.95        1:12.11   
Ellen Sandberg  1999  S71    33.47        1:12.18   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    34.64        1:16.98   
Emilia Christiansen  1999  S71    35.64        1:17.23   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.60        1:18.11   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    36.31        1:18.15   
Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    36.84        1:20.56   
Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen    38.90        1:23.68   
10  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.79        1:23.69   
11  Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    38.59        1:24.47   
12  Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    38.08        1:26.18   
13  Thelma Jöhnke  1999  Höganäs Simsällskap    39.78        1:26.60   
14  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.98        1:26.89   
15  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    40.95        1:27.19   
16  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap    39.41        1:27.40   
17  Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    41.21        1:28.06   
18  Louise Johansson  1999  Simklubben 1970    40.56        1:28.56   
19  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    40.36        1:29.29   
20  Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    40.07        1:29.90   
21  Heidi Winberg  1999  Höganäs Simsällskap    40.47        1:31.10   
22  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    39.54        1:31.73   
23  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim    42.64        1:32.81   
24  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.91        1:33.62   
25  Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim    43.16        1:33.67   
26  Emilia Nilsson  1999  Ängelholms Simsällskap    41.76        1:34.41   
27  Emma Walander  1999  Simklubben Laxen    42.96        1:35.48   
28  Maja Westerlund  1999  Göteborg Sim    44.62        1:37.28   
Mari Solemslie Sæther  1999  Bærumsvømmerne            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  28 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  12:32 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:25   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.66        1:00.80   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.42        1:02.14   
Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.95        1:02.38   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.88        1:03.02   
Amanda Eversholt  1990  Simklubben Laxen    29.58        1:03.76   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.22        1:06.34   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    30.86        1:06.66   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    31.64        1:08.93   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.31        1:02.55   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.63        1:03.57   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    29.70        1:03.75   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.47        1:06.08   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    31.74        1:09.30   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.43        1:10.72   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    33.66        1:12.43   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    33.36        1:12.66   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.74        1:02.71   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.29        1:07.04   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    32.61        1:09.04   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.77        1:10.06   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    33.07        1:10.79   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    33.63        1:12.69   
Kajsa Bengtsson  1997  Simklubben Laxen    34.03        1:13.55   
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    35.30        1:15.37   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    32.48        1:09.32   
Ellen Sandberg  1999  S71    32.88        1:10.32   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.52        1:10.36   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.05        1:13.65   
Emilia Christiansen  1999  S71    34.20        1:13.78   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    34.75        1:16.27   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.27        1:16.49   
Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    35.48        1:18.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:25 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  28 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:37   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.33        58.04  Deltar ej i final 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.60        59.49   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.33        59.79   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    29.67        1:00.78   
Pontus Renholm  1986  Stockholmspolisens Sim IF    29.65        1:01.20  Deltar ej i final 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.48        1:02.31   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.36        1:02.80   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    30.46        1:03.10   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.10        1:04.08   
10  Andreas Myhrberg  1993  S71    31.26        1:04.73   
11  Jimmy Weidman  1990  Linköpings Allmänna SS    31.32        1:05.11   
12  David Schön-Svensson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.39        1:05.19   
13  Joakim Kling  1991  Göteborg Sim    31.57        1:05.31   
14  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    31.96        1:05.72   
15  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    32.15        1:06.22   
16  Johannes Nemeth  1991  Linköpings Allmänna SS    32.41        1:07.48   
17  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    33.04        1:07.60   
18  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    32.16        1:08.36   
19  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    33.60        1:09.15   
20  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    33.86        1:10.18   
21  Tony Brkic  1994  S71    33.33        1:10.31   
22  Joakim Bresche  1994  Simklubben Laxen    35.44        1:13.38   
23  Elias Eriksson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.67        1:13.89   
24  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.13        1:15.92   
25  David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    38.43        1:17.84   
26  Niklas Andersson  1992  Eskilstuna Simklubb    37.90        1:18.06   
Christofer Röbech  1994  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.47        1:02.02   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.81        1:03.11   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    30.79        1:03.44   
Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    31.35        1:04.29   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.78        1:05.39   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    31.07        1:05.40   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.74        1:06.25   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.50        1:06.58   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    31.87        1:06.86   
10  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    32.78        1:07.29   
11  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.93        1:07.81   
12  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.62        1:07.91   
13  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.67        1:08.09   
14  Alfred Ahlberg  1996  Karlskrona Simsällskap    32.83        1:08.35   
15  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.95        1:08.80   
16  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.46        1:08.98   
17  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    33.24        1:09.07   
18  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    33.33        1:09.21   
19  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.99        1:10.63   
20  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen    35.24        1:11.73   
21  Jesper Skoglund  1995  Uddevalla Sim    35.11        1:12.97   
22  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    35.70        1:14.48   
23  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap    36.66        1:15.24   
24  Andreas Westerlund  1996  Strängnäs Simsällskap    36.89        1:15.42   
25  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    36.23        1:15.52   
26  Theodor Hennings  1995  Kungsbacka Simsällskap    35.93        1:15.85   
27  David Pålsson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.30        1:17.05   
28  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim    1:17.07        1:17.07   
29  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    37.60        1:17.21   
30  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.64        1:18.63   
Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    30.97        1:03.18   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    31.93        1:05.17   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.22        1:05.57   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    33.10        1:08.36   
Stefan Kojic  1998  Höganäs Simsällskap    33.87        1:09.27   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    33.45        1:09.38   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    34.16        1:10.53   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    34.33        1:10.92   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.45        1:11.47   
10  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.91        1:12.93   
11  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.72        1:12.95   
12  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.04        1:13.25   
13  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    35.92        1:14.06   
14  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    36.50        1:14.09   
15  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.43        1:14.37   
16  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.65        1:14.75   
17  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    37.66        1:16.15   
18  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS    36.78        1:16.68   
19  Anton Klasson  1998  Grums Simsällskap    37.19        1:17.84   
20  Jonathan Erös  1998  Höganäs Simsällskap    36.93        1:18.02   
21  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap    38.16        1:18.17   
22  Carl Christoffersson  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.93        1:18.58   
23  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    38.55        1:19.22   
24  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim    37.76        1:19.29   
25  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    39.29        1:21.16   
26  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim    39.59        1:22.35   
27  Eric Björkner  1998  Göteborg Sim    40.85        1:25.72   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.28        1:12.93   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.48        1:15.95   
Tomoe Zenimoto Hvas  2000  Bærumsvømmerne    37.51        1:17.79   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.49        1:19.35   
Daniel Börjesson  1999  S77 Stenungsund    37.49        1:19.76   
Karl Lindekrantz  1999  Helsingborgs Simsällskap    38.54        1:20.11   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    38.87        1:20.34   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne    39.55        1:20.83   
Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    39.38        1:20.89   
10  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    38.94        1:22.23   
11  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.55        1:22.62   
12  Viktor Cado  1999  Karlskrona Simsällskap    39.82        1:23.58   
13  Adam Bengtsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.84        1:23.60   
14  Noah Griphem  1999  Simklubben 1970    40.48        1:24.62   
15  Jasper Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap    42.81        1:24.80   
16  Julius Cavalli  1999  Simklubben Laxen    42.52        1:25.58   
17  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    42.27        1:25.61   
18  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    42.04        1:26.54   
19  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    43.21        1:26.80   
20  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.73        1:26.88   
21  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap    42.76        1:28.01   
22  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.20        1:29.21   
23  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    42.25        1:29.60   
24  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    43.37        1:29.73   
25  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.48        1:29.86   
26  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    1:29.96        1:29.96   
27  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    44.12        1:30.09   
28  Nikola Macki´c  1999  Simklubben Laxen    43.88        1:30.35   
29  Alexander Vandija  2000  Alingsås SLS    1:30.78        1:30.78   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  28 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  13:37 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012 finaler 25    Utskriftsdatum  29 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    27.75        56.17   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.55        56.76   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.96        56.95   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.85        58.18   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.10        58.98   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.40        59.08   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.46        1:01.98   
Andreas Myhrberg  1993  S71    30.91        1:03.82   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.29        59.08   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.05        59.41   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    29.07        59.87   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.91        1:00.76   
Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    29.76        1:01.63   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    29.60        1:01.90   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.08        1:02.58   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.80        1:03.46   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    28.80        59.69   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    30.23        1:01.82   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.44        1:02.57   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.55        1:04.74   
Stefan Kojic  1998  Höganäs Simsällskap    31.52        1:05.83   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    33.22        1:07.29   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    33.04        1:08.59   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    33.43        1:09.24   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Björnkläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.51        1:09.41   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.65        1:11.40   
Tomoe Zenimoto Hvas  2000  Bærumsvømmerne    35.81        1:14.14   
Daniel Börjesson  1999  S77 Stenungsund    35.37        1:14.55   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.02        1:15.50   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    36.52        1:16.23   
Karl Lindekrantz  1999  Helsingborgs Simsällskap    37.19        1:17.47   
Erling Syversveen Lie  1999  Bærumsvømmerne    38.20        1:17.61   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  29 april 2012 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2012    Utskriftsdatum  28 april 2012   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:13   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 april 2012         
 
 
Gren 9, 4X100m Frisim Damer, Försök 0 år och äldre 
Sponsor: Grolls 
 
 
<
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m      Tid  Status 











 
Skövde SS Damer [1993]  1993  Skövde Simsällskap            4:00.47   
  Céline Bertrand  1995      28.64  58.92      58.92   
  Louise Hjalmarsson  1997      29.04  1:00.13      1:59.05   
  Sofia Svensson  1993      28.99  1:00.76      2:59.81   
  Caroline Adolfsson  1993      29.68  1:00.66      4:00.47   
                     
Mass Damer 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:00.49   
  Anna Rosén  1994      28.58  58.59      58.59   
  Isabelle Höstman  1990      29.39  1:00.45      1:59.04   
  Isabel Svensson  1989      29.56  1:01.16      3:00.20   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.65  1:00.29      4:00.49   
                     
Mass Damer 2  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:04.90   
  Sofia Lindholm  1993      29.47  1:00.37      1:00.37   
  Emma Westman  1993      29.78  1:01.74      2:02.11   
  Malin Westman  1995      29.53  1:00.91      3:03.02   
  Ulrika Holm  1996      29.96  1:01.88      4:04.90   
                     
Göteborg Damer  Göteborg Sim            4:04.97   
  Andrea Bengtsson  1991      30.57  1:03.51      1:03.51   
  Viktoria Reinhold  1996      29.19  1:02.00      2:05.51   
  Claire Vilshed  1980      26.96  56.60      3:02.11   
  Linnéa Bielicz  1994      30.14  1:02.86      4:04.97   
                     
Lass Damer [1994]  1994  Linköpings Allmänna SS            4:05.92   
  Vilma Ekström  1900      28.21  58.42      58.42   
  Madelene Andersson  1995      28.13  59.59      1:58.01   
  Linnea Magnusson  1996      30.58  1:03.50      3:01.51   
  Sofia Henell  1997      30.83  1:04.41      4:05.92   
                     
S02  Simklubben S 02            4:07.83   
  Erica Dahlgren  1997      29.82  1:01.48      1:01.48   
  Julia Bellvik  1996      30.09  1:03.24      2:04.72   
  Tilde Lundmark  1995      29.71  1:02.97      3:07.69   
  Amanda Zetterström  1994      28.92  1:00.14      4:07.83   
                     
Nkk Damer Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:08.26   
  Linda Pettersson  1991      29.18  1:01.35      1:01.35   
  Michelle Franzén  1993      30.07  1:02.73      2:04.08   
  Evelina Karlsson  1990      30.27  1:01.09      3:05.17   
  Hanna Klipic  1996      30.03  1:03.09      4:08.26   
                     
Polisen Damer  Stockholmspolisens Sim IF            4:13.22   
  Charlotte Myers  1997      30.61  1:02.90      1:02.90   
  Christine Ekman  1994      29.58  1:01.92      2:04.82   
  Sophie Näsström  1993      30.61  1:04.69      3:09.51   
  Desirée Andersson  1990      30.99  1:03.71      4:13.22   
                     
Mass Damer 3  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:18.91   
  Johanna Åberg  1997      30.40  1:03.26      1:03.26   
  My Janzén  1997      31.04  1:03.58      2:06.84   
  Rebecka Greberg  1995      31.59  1:05.69      3:12.53   
  Ulrika Krüger  1996      32.27  1:06.38      4:18.91   
                     
10  SK Laxen Damer 1  Simklubben Laxen            4:19.10   
  Ida Pettersson  1993      31.28  1:05.09      1:05.09   
  Ida Laurén  1994      30.66  1:05.23      2:10.32   
  Johanna Cavalli  1996      30.64  1:04.62      3:14.94   
  Josephine Runeke  1991      31.10  1:04.16      4:19.10   
                     
11  Skövde SS Damer [1995]  1995  Skövde Simsällskap            4:21.75   
  Emelie Stenhammar  1993      30.60  1:04.05      1:04.05   
  Andrea Pavlic  1995      30.15  1:02.95      2:07.00   
  Lisen Andersson  1994      31.82  1:06.64      3:13.64   
  Julia Läth  1997      32.45  1:08.11      4:21.75   
                     
12  Nkk Lag 2  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:22.33   
  Josefine Rydberg  1995      31.10  1:04.36      1:04.36   
  Emma Anzén  1993      31.46  1:05.37      2:09.73   
  Johanna Hultberg  1993      31.73  1:07.58      3:17.31   
  Ida Nyman  1993      30.95  1:05.02      4:22.33   
                     
13  Ängelholm Damer Lag 1  1991  Ängelholms Simsällskap            4:22.36   
  Alma Dahlberg  1996      28.90  1:01.53      1:01.53   
  Madelene Andersson  1991      30.14  1:03.96      2:05.49   
  Felicia Nilsson  1995      32.26  1:08.44      3:13.93   
  Kajsa Fritz  1993      31.45  1:08.43      4:22.36   
                     
14  Uddevalla Damer 1  Uddevalla Sim            4:24.47   
  Janina Fredriksson  1994      30.78  1:03.49      1:03.49   
  Matilda Larsson  1998      32.65  1:09.72      2:13.21   
  Amanda Andersson  1996      30.52  1:03.90      3:17.11   
  Felicia Andersson  1997      31.45  1:07.36      4:24.47   
                     
15  Eskilstuna SK Fl  1995  Eskilstuna Simklubb            4:25.48   
  Caroline Just  1992      30.25  1:05.14      1:05.14   
  Ebba Engström  1995      30.38  1:03.45      2:08.59   
  Moa Sundholm  1997      33.35  1:08.73      3:17.32   
  Nelly Neuman  1996      32.71  1:08.16      4:25.48   
                     
16  Göteborg Damer Lag2  1990  Göteborg Sim            4:27.32   
  Christina Ekstedt  1996      31.50  1:06.07      1:06.07   
  Amanda Janzon  1997      32.35  1:07.15      2:13.22   
  Alfhild Kristensson  1999      32.29  1:07.75      3:20.97   
  Mathilda Janzon  1998      32.12  1:06.35      4:27.32   
                     
17  Kungsbacka Damer 1  Kungsbacka Simsällskap            4:29.18   
  Elvira Hörndahl  1997      32.06  1:07.11      1:07.11   
  Annica Molin  1996      31.47  1:07.26      2:14.37   
  Gina Hvarfvenius  1997      31.71  1:05.81      3:20.18   
  Isabelle Hoverberg  1996      31.92  1:09.00      4:29.18   
                     
18  Filipstad Damer Lag 1  Filipstads Simklubb            4:32.72   
  Ive Johansson  1998      32.49  1:09.41      1:09.41   
  Amanda Persson  1996      31.45  1:05.79      2:15.20   
  Frida Henriksson  1995      33.78  1:11.85      3:27.05   
  Lina Andersson  1996      31.08  1:05.67      4:32.72   
                     
19  Bærumsv J1 Jr.  Bærumsvømmerne            4:32.95   
  Elise Raaen Bø  1997      31.61  1:06.97      1:06.97   
  Kine Hvidsten  1997      31.97  1:08.60      2:15.57   
  Tuva Moxnes  1996      32.89  1:09.89      3:25.46   
  Hannah Bernstein  1998      32.04  1:07.49      4:32.95   
                     
20  Skövde SS Damer [1997]  1997  Skövde Simsällskap            4:38.79   
  Nikki Brockmar  1999      32.92  1:10.71      1:10.71   
  Elina Grape  1995      33.52  1:10.30      2:21.01   
  Elise Wallén  1998      32.03  1:09.30      3:30.31   
  Lovisa Jern  1995      32.17  1:08.48      4:38.79   
                     
21  SK Laxen Damer 2  Simklubben Laxen            4:39.02   
  Camilla Cavalli  1997      32.18  1:08.23      1:08.23   
  Kajsa Bengtsson  1997      32.40  1:06.82      2:15.05   
  Josefine Pålsson  1999      34.46  1:12.20      3:27.25   
  Victoria Nilsson  1997      34.32  1:11.77      4:39.02   
                     
22  Säffle SS Damer  1997  Säffle Simsällskap            4:45.98   
  Maja Palmqvist  1998      33.99  1:12.58      1:12.58   
  Elin Thörner  1998      33.65  1:09.88      2:22.46   
  Therese Johansson  1999      36.47  1:14.70      3:37.16   
  Petra Johansson  1997      33.63  1:08.82      4:45.98   
                     
23  Uddevalla Damer 2  Uddevalla Sim            4:53.41   
  Hilda Andersson  1999      32.23  1:08.97      1:08.97   
  Hanna Wester  1997      35.13  1:14.40      2:23.37   
  Gabriella Sanftleben  1999      36.55  1:17.75      3:41.12   
  Malin Jonsson  1997      33.71  1:12.29      4:53.41   
                     
24  Ängelholm Damer Lag 2  1995  Ängelholms Simsällskap            4:54.23   
  Lisa Johansson  1998      33.02  1:10.29      1:10.29   
  Emilia Nilsson  1999      33.39  1:13.22      2:23.51   
  Nicole Larsson  1997      35.70  1:18.85      3:42.36   
  Elin Borg  1996      34.40  1:11.87      4:54.23   
                     
25  Harnäs Sku Damer Lag 1  Harnäs Skutskär Simsällskap            4:55.65   
  Louise Zettergren  1997      32.18  1:07.82      1:07.82   
  Emelie Hansson  1997      33.84  1:12.02      2:19.84   
  Moa Tengqvist  1997      36.55  1:19.50      3:39.34   
  Felicia Forslund  1997      34.96  1:16.31      4:55.65   
                     
26  Ängelholm Damer Lag 3  1996  Ängelholms Simsällskap            5:01.62   
  Maja Lauritsen  1999      34.53  1:12.39      1:12.39